GiresunManşet Üstü

BU DA BAKANLIĞIN FINDIK REKOLTESİ…

Çeşitli kurumlarda sonra, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı da  2014 yılı fındık rekoltesinin tahmini açıkladı. Bakanlık, rekoltenin 412 bin ton olarak gerçekleşeceğini bildirdi.

Yapılan açıklamada, fındık rekolte tespit çalışmalarının, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü başkanlığında üniversiteler, araştırma enstitüleri, TMO, Fiskobirlik, ticaret borsası, Ticaret Ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı, ihracatçı birlikleri ve ziraat odası temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan Fındık Rekolte Tahmin Komisyonu tarafından yürütüldüğü hatırlatıldı

 Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Fındık Rekolte Tahmin Komisyonları tarafından çotanak sayımına göre gerçekleştirilen rekolte tespit çalışması tamamlanmış olup, 2014 yılı rekoltesinin mart ayında yaşanan don zararının etkisi nedeniyle 2013 yılına göre yüzde 25 azalma ile 411 bin 647 ton olarak gerçekleşeceği ön görülmektedir. Bakanlığımızca fındık üreticilerine 2014 yılında alan bazlı gelir desteği ödemeleri kapsamında 491 bin hektar ruhsatlı alan için 788 milyon lira, telafi edici ödeme kapsamında ise 741 hektar alan için 195 bin lira ödeme yapılmıştır”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir