logo

reklam

BU BİZİM SEÇİMİMİZ DEĞİL!..

Tevfik KARA ([email protected]

 

Nietzsche der ki: 
''Cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. Sadece seçim yaptığını zanneder. Cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! Böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir…"

 

 

Demokrasinin vazgeçilmez unsuru: „SANDIK“ olduğu konusunda tüm okurlarımla hem fikir olduğumuza inanıyorum.

Halk; 4 veya 5 yılda bir  sandık başına giderek , kendisini yöneteceğine inandığı siyasi kadro için oy verir.  Beğendiğini iş başına getirir, beğenmediğini görevden alır. Bu kural dünyanın her yerinde böyle işlemiştir.

En önemlisi de vatandaş  bu görevi yaparken;  hür iradesiyle, hiç bir müdahâle olmadan yapmalıdır. Gelişmiş ülkelerde böyledir.  Bir insan, ülkesinin sınırlarının dışında yaşıyor olsa da anavatanının kaderini belirlemede SÖZ SAHİBİ olmalıdır.

Biz gurbetçiler tam 50 küsür yıldır bu haktan mahrum bırakıldık.

Ülkemiz TÜRKİYE’de , demokrasimiz açısından büyük bir boşluk yaratan yurt dışında bulunan vatandaşlarının oy kullanması yönünde şu anda iktidarda olan AK Parti tarafından güzel adımlar atıldı ve gurbetçilerimiz ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Avrupa’da kurulan sandıklarda oy kullandılar.

Ancak gerçeği ifade etmek gerekirse gurbetçilerimiz Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde  belki ilk kez olmasından belki yaz sezonu nedeniyle veya belki de organizasyon hatalarından dolayı sandıklara pek rağbet etmediler.

Herşey elbette DÖRT DÖRTLÜK değildi. İnşallah 7 Haziran 2015 seçimlerinde hata ve eksiklikler minimuma indirilir.

 

NEDEN BİZİM SEÇİMİMİZ DEĞİL?

Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu temsilcilerinden oluşan çalışma grubunun titiz çalışmaları sonucunda hazırlanan yasa tasarısı Meclise sunularak, Yurtdışındaki vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde oy kullanabilmeleriyle ilgili  yasa tasarısı 9 Mayıs 2012 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek kanunlaşmış, 18/05/2012 tarih ve 28296 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Ancak bu tarihten sonra üzülerek belirtmek zorundayım ki; bizi yönetenler uyudular veya bir başka tabirle bizi UYUTTULAR ve de uyutmaya devam ediyorlar!..

Müsadenizle şöyle bir soru yöneltiyorum;

Biz Avrupalı Türkler kimi seçeceğiz?

EL-CEVAP: Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar ve Partililerin seçtiği-belirlediği TÜRKİYE’li MİLLETVEKİLLERİ’ni seçeceğiz!

Ya da seçmek mecburiyetinde bırakılıyoruz!.. Yani kuzu kuzu başkalarının seçtiğini seçeceğiz.

Seçilecek milletvekilleri TÜRKİYE’nin çeşitli illerinden aday adayı gösterildiler ve seçilecekler. Tamam bir çoğu Avrupalı adaylar. Ama nihayetinde onlar İstanbul, Ankara, İzmir, Adana veya başka illerin milletvekili olacaklar.

Peki neden AVRUPA ve diğer ülkelerde SEÇİM BÖLGELERİ oluşturulup,  asıl kendi temsilcilerimizi seçemedik?!

Oysa zaman yeterliydi!.. 18/05/2012’den beri koskoca 3 sene geçti!.. Üç YIL bu… Ne yaptı siyasilerimiz ve Yüksek Seçim Kurulu?.. Açıkca bizi UYUTTULAR!..

Oysa bu 3 yıl içinde gerekli çalışmalar yapılabilinirdi. Ben kendi adıma bunun kasıtlı olarak yapılmadığını düşünüyorum. Devlet büyüklerimiz tarafından yıllarca „DÖVİZ AĞACI“ olarak görüldük. Şimdi ise buna bir ilave yaptılar ve „REY AĞACI“ olduk.

Onlarda farkettiler gurbetçinin sağ ve muhafazakar eğilimli olduğunu. Nasıl olsa gurbetçinin % 65 veya % 70’i  AK  Partiyi tercih edecek. Böyle bir potansiyeli AK Parti neden değerlendirmesin ki!.. Onlarda bunu yaptılar ve Yurtdışında seçim bölgeleri oluşturmadılar. Şimdi kuzu kuzu sandığa gidip, İstanbul, Ankara, İzmir veya diğer milletvekilini seçeceğiz.

Bize; bizi anlayan ve bizim içimizden çıkan MİLLETVEKİLLERİ gerekli!..

Var mı? YOK!..

İşte ben de bu yüzden diyorum ki; BU SEÇİM, BİZİM SEÇİMİMİZ DEĞİL!..

 

ADAY ADAYI PATLAMASI

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri öncesi TÜRKİYE’de olduğu gibi Avrupa’da da aday adayı patlaması yaşandı.  Tıpkı TÜRKİYE genelinde olduğu gibi aday adaylarının tercihi AK Parti oldu. Daha sonar sırasıyla CHP, MHP ve diğerleri tercih edildi.

Aslında aday adayı olanların yarısından fazlası listeye bile giremeyeceklerini bildikleri halde neden aday oldular biliyormusunuz?! Bence ŞOV amaçlı.

İnsanımız biraz hava atmayı seviyor. İleride; “bak ben falanca zaman şu partiden aday adayı idim” demek için bu yolu seçtiler. Oysa SİYASET gerçekten bir SANAT. Bu öyle herkesin yapacağı iş değil!..

Avrupa genelinden  aday adayı olanları üçte ikiside bu amaçla aday adayı oldular. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlısı neyse o olsun!..

Her ne kadar da bu seçim bizim seçimimiz değil desem de SONSÖZ olarak şunu ifade etmek istiyorum.

Resmi kaynaklara göre, dünyanın 155 ülkesinde toplam 6.5 milyon Türk yaşıyor ve son düzenlemeyle bu nüfusun 3.5 milyonunun oy kullanması bekleniyor. Yurt dışında yaşayan Türkler ilk kez 2014 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullandılar. Hem de yarım asırlık bir bekleyişten sonar. Öyleyse her ne olursa olsun, 7 Haziran 2015 seçimlerinde sandığa giderek oyunmuzu kullanalım. Zira bu seçimde de sandığa rağbet olmazsa, bu kazanılmış hakkımızı İPTAL edebilirler!..”

Bizden söylemesi…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...