Köşe yazıları

BÖRTÜ BÖCEK TURİZMİ

58 yaşındaki bir Rus mühendis, adı B.S;  Kümbet'te böcek toplarken yakalanmış, gözaltına alınmış. Ve 35 bin küsur lira para cezasına çarptırılmış. Sonra da serbest bırakılmış.

Daha önce böyle bir şey olduğunu hatırlamıyorum. B.S tarihe geçti.

 

Bu olayın üzerinde düşünmeliyiz, diye düşünüyorum.

406261_10151093944002760_477107530_n

Kümbet yaylası zengin bir floraya sahip. Bir metrekarede 20'ye yakın çiçek saydığımı bilirim, hepsine adlar veririm, en güzeline en çok sevdiğimin adını yakıştırırım. Fotoğraflarını çekip sonra da sevdiklerime getiririm. 

Adım 'bu yüzden çiçek veren Ufuk abi'ye' çıktı!..

O çiçeklerin hepsinin çayı olur, bir hastalığa ve en çok da bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılır.

Hele de Kantron…

Haliyle bu kadar çiçeğin olduğu yerde börtü böcekte çok olur. Doğanın kendini yaşatmak için kurduğu dengedir bu. Birisi ötekini yaşatır, besler, büyütür. Biyolojik çeşitlilik özellikle orman altındaki endemik bitki türlerinin varlık sebebidir.

2014-611-2

Neyse, işte Kümbet Yaylası'ndaki böceklerin değerini biz bilemedik de, taa Rusya'dan kalkıp gelen mühendis anladı. Araştırma yaparken de yaka paça götürüldü. Ve O'na 'Biyolojik çeşitliliği yoketmek ve tahrip etmekten' ceza yazıldı.

Demek ki böyle bir suç türü varmış, öğrendik… 

İyi de; dağda, kırda- bayırda yaşamlarını sürdüren ve doğadan alınması suç sayılan o böcekleri araştırmayla tespit etmeyen, envanterini tutmayan, "opidius, popidius, asterimios" artık neyse Latince isimlerini belirlemeyen bu işle görevli kamu görevlileri de aynı suçu işlemiyor mu?…2014-611-3

Bilimsel çalışmaya denek olabilecek, koleksiyona konulacak kadar önemli böcek türleri madem bu yörede yaşıyor, o zaman neden bunun bir ansiklopedisi, bilgi kaynağı oluşturulmaz.

Bence bu Rus mühendise ceza değil, ödül vermek lazım; böceklerimizi keşfettiği için. 

 

Böcek değip geçmeyin.

Giresun'un ürün haline dönüştürülüp kalkınma ve gelişmemize katkıya dönüştürülecek muhteşem, zengin, saymakla bitmeyecek bir kültür mirası, turizm potansiyeli var.
Böcekler de bunlardan birisi.

Dünyada örnekleri olduğunu biliyorum. 'Böcek turizmi' diye bir şey var.

Böceklerimiz turizmin çeşitlendirilmesi kapsamında değerlendirilerek bir turizm hareketliliği yaratılabilir.  

 

Bugünlerde AKP'liler yana döne kendi çıkarlarına hizmet edecek İl Kültür ve Turizm Müdürü arıyorlar. Her tarafa haber salmışlar. Rivayetler muhtelif…Nurettin Bey birilerini istiyormuş. Adaylar O'nun sınavından geçecek, bakalım dediği olacak mı?…

Gönül ister ki Giresun'a, omzunun üstünde akıllı bir baş taşıyan,misyon ve vizyon sahibi olan birisi atansın.

Böyle birisini bularak hiç olmazsa bu sefer bari ilimizin iyiliğini düşünsünler.

Ama nerede!…

Muhtemelen buldukları müdür illa AKP'li olacak, bıyığı ince, kafası kalın, hafif tıknaz, göbekli, arkası yere yakın olacak.

Bırakın başka dili, Türkçe'yi eh şöyle böyle konuşacak.

Adaya, Kale'ye, sayısız kiliselere, asma köprülere o güzelim yaylalara ve o yaylalardaki börtü böceğe yazık olacak.

 

Acaba AKP İl Başkanı Hasan Aydın'ı mı müdür yapsak. Dünyada eşi benzeri yok. Nevi Şahsına Münhasır birisi olduğu için kendisini görmeye gelen çok olur da…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir