Giresun

BORSA VE TSO SORUNLARI TAKİP EDECEK

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ve Giresun Ticaret Borsası’nın katılımlarıyla müşterek Oda-Borsa toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu,Meclis Başkanı Fikret Günaydın,Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demirci,Meclis Başkanı Harun Aydın, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fatoğlu,Meclis Başkanı Nurettin Zere, yönetim kurulu  üyeleri ve genel sekreterler katıldı.

Toplantıda, Giresun adına birlikteliğin ve güç birliğinin ilin kanaat önderleri olan Oda ve Borsalar tarafından yapılacağına vurgu yapıldı. Toplantıda konuşan Başkanlar ve Üyeler, beyin fırtınası yaparak bir sonraki toplantıya kadar İlin gelişimine yönelik neler yapılması gerektiği noktasında görüşlerini beyan ettiler ve bir çalışma takvimi oluşturdular. Ortak toplantıda öne çıkan konular ise şu şekilde:

*Giresun Güney Çevre Yolunun bölge ekonomisine ve imarına sağlayacağı katkı. Bu projenin ivedilikle faaliyete geçirilmesi için çalışma yapılması.

*Gümüşhane’den Tirebolu’ya inecek demiryolu projesinin yatırıma dönüştürülmesi, Giresun-Şebinkarahisar yolu standartlarının yükseltilme çalışmalarının hızlandırılması ve Eğribel Tünel projesinin yatırıma dönüştürülmesi.

*Bulancak OSB çalışmalarının takip edilmesi,belediyeler ile görüşülerek yeni ticari alanların imara işlenmesi.

*Ordu-Giresun Havaalanında yer alacak işletmelerin her iki il yatırımcısına ortak paylaştırılması için sürecin takip edilmesi.

*Havaalanı projesi ile bölgemize yönelecek Arap turistler için yaylalarımızın tesis altyapısının güçlendirilmesi çalışmalarına TKDK, KOSGEB,DOKA gibi destek kuruluşları ile yatırımcıya katkı sağlanmasına öncü olmak.

Ortak Oda-Borsa toplantısının devamında, Giresun Ticaret Borsası Proje Ofisi tarafından hazırlanan ve Bulancak 2. OSB’ye uygulanması düşünülen ve AB IPA II Bileşenine hibe proje olarak yazılacak “Hafif Metal İşleme, Mobilya Kümelenme ve Tasarım Merkezi ve Ortak Kullanım Atölyesi” çalışmasıyla ilgili sunum gerçekleştirildi.

Bu amaçla ilgili olarak hazırlanan bilgilendirme dosyası katılımcılarla paylaşıldı ve ön fizibiliteyi yapmak üzere hazırlanan anketin Ordu ve Giresun İllerindeki imalat sanayicileriyle birebir görüşmeler yapılarak ön bir hazırlık çalışması gerçekleştirilmesi konusu üzerinde duruldu. Bu proje için kollektif hareket edilmesi kaydıyla Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Giresun Ticaret Borsası’nın birlikteliğiyle yürütülmesine karar verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir