AktüelUlusal

Bizim uşaklar Duisburg’ta yaylaya çıktılar

 

Üç Karadeniz Derneğinin ortaklaşa yaptığı 4. NRW Karadeniz Yayla Şenliği tıpkı Türkiye’deki atmosferi yaşattı. Çadırlar kurulup, çimen üzerine halı ve kilimler serilip, piknik yapıldı. Diğer taraftan  kemençe eşliğinde horon tepmek ihmal edilmedi.

 

DUİSBURG (Türk Haber)

Abdülkadir KARAOSMANOĞLU

 

ALMANYA’nın Duisburg  kentindeki Rheinpark alanında ilk kez yapılan 4. NRW Karadeniz Yayla Şenliği, Türkiye’deki atmosferi hiç aratmadı. Karadenizliler önce çadırlarını kurdular, sonra çimenler üzerine halı ve kilimler serilip, piknik yapıldı. Diğer taraftan  kemençe eşliğinde horon oynamak ihmal edilmedi.

 

DEMEK Kİ OLUYORMUŞ

Yurtdışında Giresun Derneği, Krefeld Karadenizliler Derneği ve Trabzon-Şalpazarı Derneğinin dayanışma içinde birlikte gerçekleştirdikleri 4. NRW Karadeniz Yayla Şenliği hakkında; Barış Gül, Murat Bektaş ve Temel Bahadır: „Bu yayla şenliği daha önceleri Yurtdışında Giresun Derneği tarafından Mülheim şehirinde yapılıyordu. Son iki yıldan beri Krefeld Karadenizliler Derneği ile Trabzon Şalpazarı Derneği‘de organizasyona dahil edilerek şenliği daha geliştirip, büyüttük“ dediler.

Usak5

DUİSBURG DOĞRU ADRES

İlk kez Duisburg’taki Rheinpark alanında yapılan Yayla Şenliğine Avrupa’nın çeşitli ülke ve kentlerinden yoğun katılım oldu. Bu da Duisburg’un doğru bir seçim olduğunu gösterdi.  Konuyla ilgili olarak yöneticiler: „  Daha da düyüyelim ve zenginleşelim diyerek bu sene Duisburg Rheinpark alanını tercih ettik. Üç gün devam eden şenliğimizi yaklaşık 4 ile 5 bin   civarında yaylasever ziyaret ederek, bu kültürü yaşatmamıza katkıda bulundular. Duisburg’a katılımın ilk kez yapılmasına rağmen fazla olması seçimimizin doğru olduğunu gösterdi. Elbette havanın iyi olmasıda ayrı bir etkendi. Gelen veya gelemeyen herkese teşekkür ediyoruz“ dediler.

 

SANATÇI ZENGİNLİĞİ RENK KATTI

 

Uzun zaman hafızalardan silinmeyecek olan yayla şenliğine sanatçı olarak; Yılmaz Turan, Sabahattin Yanık, Cengiz Topal, İsmail Cumhur, Erdoğan Erol, Serkan Özer-Orkestrası ve Özkan Pekin gibi çok sayıda yöre ve kemençe sanatçısı katılarak kelimenin tam anlamıyla ziyaretçilere  dört dörtlük, üç gün geçirttiler.

 

TRABZONLU MİSAFİRLER

 

İstanbul-Sancaktepe’den gelen Ağasar Kız Folklör ekibi ve Dortmund Karadeniz ekibinin gösterileri beğeniyle izlendi.

Usak1

TÜRK HABER Diyor ki;

Öncelikle 3 Karadeniz Derneğinin ayırım-gayırım yapmadan bir araya gelerek ortak birşey üretmeleri gereçekten güzel bir olay.

Dileğimiz bu birliktelik uzun yıllar devam eder. Ufak tefek sorunlarla yollar ayrılmaz.

İkinci bir husus ise; Organizeyi Giresun ve Trabzon dernekleri yaptılar. Bize göre bu olay Giresun ve Trabzon’la sınırlı kalmamalıdır. Gelecek yıllarda bu şenlik organizesinin içine ORDU, SAMSUN, GÜMÜŞHANE, RİZE, BOLU, BARTIN, KARABÜK ve ZONGULDAK  dernekleri dahil edilip daha da ZENGİNLEŞME  yoluna gidilmelidir.

En son ve önemlisi de; madem BİRLİKTE birşeyler yapılabiliniyor. O zaman bu birliktelik KARADENİZ DERNEKLER BİRLİĞİ ya da FEDERASYONU adı altında RESMİLEŞTİRİLMELİ veya TESCİLLENMELİDİR…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir