logo

reklam

Beni, dedi dersiniz!

„Hayatınız boyunca bir kurban olmak zorunda değilsiniz. Tam şu anda ne olduğunuz, geçmişte ki seçimlerinizin bir sonucudur. Ne olacağınız ise bundan sonra yapacağınız seçimlere bağlıdır.“  (İvan Burnell) 

AVRUPALI Türkler için geldi-çattı CUMHURBAŞKANLIĞI seçimleri. GURBETÇİ yıllardan beri SEÇMEK istiyordu. Nihayet muradına erecek.
Ancak bu ilk seçimlerde herşey güllük-gülistanlık değil!
Ortada bir belirsizlik
Bir bilgisizlik 
Hatta bir KAOS var. 
Ben dilimin döndüğü ve klavyemin bana tanıdığı özgürlük kadar sizlere gördüğüm organize eksikliklerini ve endişelerimi sıralamak istiyorum.
Birileri gibi sadece eleştirmekle kalmayacağım. Aynı zamanda çözüm de üretmeye çalışacağım.

ZAMANLAMA ÇOK KÖTÜ
Gurbetçi için Temmuz'un sonu ve Ağustos ayları çok kötü bir zamanlama. Tam da tatil mevsimi. Eminim ki Avrupa'daki seçmenlerimizin yüzde 50'si sandığa gitmeyecek-gidemeyecek…

BÜROKRASİYİ SEVMİYORUZ
Oy kullanmak için elbette ki seçmen listesinde isminizin olması gerekiyor. Bence Avrupalı gurbetçi bu fazlalık işten MUAF tutulmalıydı. Oy kullanma tarihleri arasında kim pasaportunu ve ikametgah belgesini ibraz ederse oyunu kullanabilmeliydi. 
Önce kaydol, sonra ikinci kez tekrar git oyunu kullan. En yakın oy kullanma merkezi 100 ile 150 km uzakta. Gidiş dönüş ettimi sana 200-300 km. Ve bir gününüz bu uğurda harcanacak. Zira vakit nakittir… 
Bu fedakarlığı herkes yapabilir mi?
El-cevap: İNANMIYORUM…

Seçimle ilgili bilgilendirmeler genelde partililer tarafından yapıldı. AK parti ve CHP'liler çalışma yaptılar. MHP'yi ortalıkta hiç görmedim ve duymadım. Hem de Ekmeleddin ismini ortaya atanlar onlar ama her ne hikmetse sanki sonuca şimdiden razı olmuşlar gibi gördüm onları. Biraz da  CHP'yi yarı yolda bırakmış gibi oldular.

KONSOLOSLUKLAR YAVAŞ KALDI
Bence bilgilendirme toplantıları bilhassa  konsolosluklar tarafından yapılmalıydı. 
Ya da yapıldı bizim haberimiz olmadı. Belki birkaç toplantı yapmışlardır. Ama SEÇİM konusunda ben vatandaşın yeterince bilgilendirilmediğini düşünüyorum.
Hatta diyorum ki; hala neyi seçeceğini bilmeyen vatandaşımız var. 
Elbetteki suçlu yine bizleriz. 
Seçim olayını yazılı TÜRKÇE basın günlerden beri yazıp-çiziyor. Artık gazete okumayı gereksiz olarak görürsek SEÇİM-GEÇİM gibi konulardan da BİHABER olmamız kaçınılmazdır.

Tevfik KARA ([email protected]

CAMİ'LER POLİTİKADAN UZAK TUTULMALI
Acı ama gerçek CAMİ'ler yine politikaya alet edildi veya edilmeye çalışıldı. Cami'lerde hiç bir siyasi partinin propagandası yapılmamalı. Şayet orayı ALLAH'ın EVİ olarak görüyorsak, oralar bir partinin KARARGAHI gibi çalıştırılmamalı ve bu tür çirkinliklere alet edilmemelidir. 
Ancak edildiğini gördüm ve duydum…
Haa Camileri bir grup politikanın içine çekmeye çalıştıysa, karşı grup ta elbette boş durmadı. Onlar da Alevi Kültür Derneklerini politikanın içine çekti ya da çekmeye çalıştılar. 

VE BENİM SEÇİM TAHMİNİM
Şimdi sıkı durun geliyorum seçim tahminlerime. 
Burası TÜRKİYE değil!.. Malum AVRUPA'da yaşıyoruz. 
Avrupalı, TÜRK olaya daha değişik bakıyor. Avrupalı TÜRK, Türkiye'deki görsel değişikliğin hemen farkına varıyor ve bundan çok ama çooook etkileniyor. Yani Avrupalı TÜRKLER, gördüğüne inanıyor.
İşte bu yüzden de Avrupalı TÜRKLER'in oyu iddia diyorum ki yüzde 70  AK Parti'ye gidecek. Yani Recep Tayyip Erdoğan'ı seçecekler. 
Şimdi bana bazılarınız diyecek ki;
„Atma Tevfik, din gardaşıyız“

Sakın ha; demedi demeyin!.. 
Ben de diyorum ki; „Atmıyorum ve tahminim GERÇEK olacak!..“  Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN yüzde 70 oy alarak CUMHURBAŞKANI olur. Türkiye'deki oy oranını soracak olursanız yüzde 55 ile 60 arasında diyorum.
Ekmeleddin İnsanoğlu çok pardon İhsanoğlu ise yüzde 17 ile 20 arasında gezinir.  

Diğer kişinin ismini hiç zikretmek istemiyorum. Zira bir zamanlar o çuval gibi elbiseyi giyip daha çıkan o kişinin adının bile CUMHURBAŞKANLIĞI için geçmesini ben hazmedemiyorum. Bu yüzden benim için o zaten YOK!..
Şimdiden seçimler ÜLKEMİZ ve MİLLETİMİZ için HAYIRLI-UĞURLU olsun diyor, İYİ TATİLLER  diliyorum…
 
  

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...