logo

reklam
10 Şubat 2017

BEKTAŞOĞLU:“TÜRKİYE’DE SADECE 23 İL Mİ VAR?”

CHP GİRESUN MİLLETVEKİLİ BÜLENT BEKTAŞOĞLU, DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DAKİ İLLERİ CAZİBE MERKEZİ YAPAN YATIRIM TEŞVİK PROGRAMININ KARADENİZ İLLERİ İÇİN DE UYGULANMASINI İSTEDİ   

CHP Giresun Milletvekili Bülen Bektaşoğlu, Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren ve 23 ili kapsayan ‘cazibe programı’nın,  Karadeniz illerinde de uygulanması için TBMM Başkanlığına önerge verdi.

Bektaşoğlu, Başbakan Binali Yıldırım’a çağrıda bulunduğu önergesinde, programla, İstanbul, Ankara, İzmir gibi gelişmiş illerdeki yatırımcı kuruluşların Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki 23 ile yönlendirmesinin amaçlandığını hatırlattı. CHP millletvekili, bu illere taşınan firmalara yer tahsisi ve kredi gibi devlet desteği sağlanacağını ve ayrıca o illerdeki yeni yatırım projeleri ile yarım kalmış, yatırım süreci devam eden işletmeye geçememiş tesislerin yeniden ekonomiye kazandırılacağını, 2 yıldır üretimini sürdüren, 2 milyon lira asgari sabit yatırım tutarı olan, en az 30 kişilik istihdam, çağrı merkezlerinde ise en az 200 kişilik istihdam ve hizmet taahhüt eden firmaların da karar kapsamında olduğun belirtti.

“İSTİHDAM FAKİRİ GİRESUN’UN İÇİNDE OLDUĞU İLLERDE DE UYGULAYIN”

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, önergesinde Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

“1-Hükümetiniz bu bölgeleri ve bu bölgelerdeki illeri hangi ölçülere, hangi kurum ve kuruluşun bilgi ve verilerine göre belirlemiştir, bu illeri programın kapsamına alınmasını sağlayan ve yatırımcı açısından cazip hale getiren faktörler nedir?

2-Bu programı adında da belirtildiği şekilde düşünürsek, Türkiye’de yatırımcıyı yönlendirerek iş ve istihdamın artırılarak cazip hale getirilmesi gereken sadece 23 il mi vardır?

3-Cazibe Merkezi Programını diğer bölgelerde, ama koşullarını daha geniş ve kapsayıcı hale getirerek, örneğin; Karadeniz’de ve özellikle, iktidarınız döneminde irili ufaklı 15 dolayında KOBİ türü işletmelerin kapandığı, sadece 1 yıl içinde 550 esnafın kepenk kapattığı, yaklaşık 40 bin esnafın da icra, kredi, borç kıskacında olduğu,  kayıtlı işsizlik sayısının 35 binlere yaklaştığı istihdam fakiri Giresun’un da içinde olduğu illerde uygulamayı düşünmekte misiniz”

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?