Giresun

BEKTAŞOĞLU, ‘SORUŞTURMALARDA ÇİFTE STANDART VAR’DEDİ BAKAN KABUL ETTİ

CHP MİLLETVEKİLİ BÜLENT BEKTAŞOĞLU’NUN SORUSUNA CEVAP VEREN BAKAN NACİ AĞBAL “SORUŞTURMALAR HIZLI OLDUĞU İÇİN YANLIŞLIKLAR OLUYOR” DEDİ

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM’de dün gece Maliye Bakanlığı’nın kanun teklifinin görüşülmesi sırasında söz alarak, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kendilerine şikayet olarak yansıyan hukuksuz uygulamalara dikkat çekti.

1“CHP DEVLETİ KURAN PARTİ KİMLİĞİ İLE BU SÜREÇTE, DEVLETİ ONARAN PARTİ DE OLACAKTIR”

Bektaşoğlu konuşmasında, “Fetullah Gülen cemaati adlı hain örgütün başarısız darbe girişimi sonrasında devletimizin mücadelesine ve kurumların içinden bu terör örgütünün tüm unsurlarının ayıklanmasına bütün gücümüzle destek veriyoruz. 

CHP bu süreçte devleti kuran parti kimliği ile devleti onaran parti de olacaktır.

Ancak açılan soruşturmalarda, kişilerin adil yargılanma ve lekelenmeme haklarına saygı gösterilmesini istiyoruz ” dedi.   

“SUÇSUZLAR SUÇLU İLAN EDİLİYOR, PROTOKOL VE HATIRLI KİŞİLER KORUNUYOR ŞİKAYETLERİ VAR”

Konuşmasında, soruşturmalarda çifte standart olduğu iddiasında bulunan CHP milletvekili Bektaşoğlu, “Bazı kişilerin mesnetsiz, delilsiz olarak sırf ihbar ve dedikodu mekanizmasıyla veya sırf okulda okuyan çocuğu, bankadaki parası, okuduğu gazete, komşusu vesaire gibi hukukta karşılığı olmayan nedenlerle suçlu ilan edildiği şeklinde şikâyetler alıyoruz.

Ama bazı protokol kişilerine ve hatırlı isimlere dokunulmadığı, çifte standart uygulandığı da görülmektedir.

Soruşturma kapsamının, anlayışının ve tekniğinin buna göre oluşturulması halinde pek çok mağdur yaratılacak ve bundan da en çok FETO yararlanacaktır.

 Bülent Bektaşoğlu, konuşmasının sonunda yaptığı çağrıda, “Hükümetin derhal bir FETO suçu tanımı oluşturması, soruşturmaların da buna göre yürütülmesi şarttır” ifadesini kullandı.

BAKAN AĞBAL: “SORUŞTURMALAR HIZLI YÜRÜTÜLDÜĞÜ İÇİN ZAMAN ZAMAN YANLIŞLIKLAR OLUYOR”… 

Hükümet adına konuşmacılara cevap veren Maliye Bakanı Naci Ağbal ise Bektaşoğlu’nun sorusuna yönelik şunları söyledi:

“Sayın Bektaşoğlu, adil yargılama, dedikodu meselelerine vurgu yaptı. Gerçekten, ifade ettiğiniz hassasiyetler hepimizin hassasiyetleri.

O konuda tabii çok kısa bir süre içerisinde çok sıcak gelişmeler olduğu için, çok kısa bir süre içerisinde bu soruşturmalar hızlı bir şekilde yürütüldüğü için zaman zaman yanlışlıklar olduğunu biz de görüyoruz. Bunları tespit ettiğimiz zaman üzerine gidiyoruz. Yani bu terör örgütüyle mücadele etme konusunda sizlerin de desteğiyle hep beraber inşallah mücadeleyi sonuna kadar yürüteceğiz. Ama hukuk devleti içerisinde, yasalara uygun bir şekilde, adalete uygun bir şekilde hak ve hukuk içerisinde yürüteceğiz. Soruşturmalar sırasında, incelemeler sırasında herhangi bir şekilde aksaklık ve yanlışlık olduğunda da süratle üzerine gidiyoruz, bu konularda da hani "Bize intikal etti." dediğiniz konularda da her türlü hassasiyeti göstereceğimizi ifade etmek isterim”     .

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir