Giresun

BEKTAŞOĞLU’NDAN ‘KUZALAN MİLLİ PARK OLSUN’ ÖNERGESİ

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM’ye verdiği önergelerle gündem yaratmaya devam ediyor. Milletvekili, Kuzalan Şelalesi’nin ve bulunduğu alanın Milli Park Alanı ilan edilmesi gerektiğini belirterek, gerekçelerinden oluşan bir önerge verdi.

Kuzalan’ın daha önce tabiat parkı olarak statülendirildiğini hatırlatan Bektaşoğlu, “Ama sadece tabiat parkı olması yetmez. Buradaki şelale, travertenler, mağara, sarkıt ve dikit oluşumlarıyla, ormanın korunması ve her türlü rant kaygısından uzak biçimde milli park alanı olarak ilan edilmesi gerekir. “ dedi.

                           “MİLLİ PARK OLARAK KORUNMALI”
CHP Giresun milletveli Bülent Bektaşoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları söyledi: “Giresun iline 45 km,  Dereli İlçesine 13 km mesafede olan, Giresun-Şebinkarahisar-Sivas karayolu güzergahı kenarında bulunan Kuzalan şelalesi, görsel güzelliği ile dikkat çeken ve ilimizi açısından önemli bir turizm değeridir.

Yaklaşık 20 metreden Aksu çayına akan şelalenin akış alanındaki saha, başka şelaleler, kaya, sarkıt ve dikit oluşumlu mağaralar, su ve orman ekosistem özellikleri ile kendi içinde biyoçeşitliliği barındırmaktadır.

Yine şelale alanında, Taşpınar deresinin kalkerli sularının yaklaşık 800 metrelik alanda, sodalı ve kükürtlü su gözelerinin oluşturduğu Pamukkale benzeri travertenler ve anıt ağaç özelliği gösteren Kayın, Şimşir, Göknar ve Ladin ağaçları bulunmaktadır.

Kuzalan bölgesinin, Kümbet, Yavuzkemal gibi turizm merkezlerine de alan yakınlığı vardır.

Bu nedenlerden dolayı;

1-‘Bilimsel ve estetik bakımından, milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçaları’ tanımına uyan ve daha önce bakanlığınız tarafından ‘tabiat parkı’ statüsüne alınan Kuzalan Şelalelerinin ve Travertenlerin bulunduğu alan için yeni bir değerlendirme yaparak, Milli Park Alanı ilan edilerek koruma altına alınması gerektiğini düşünmekte misiniz? 

2-Bu alanda bakanlığınızın yürüttüğü koruma amaçlı projeler var mıdır? “

Geçen hafta zaten özelliklerini bildiği şelalenin bulunduğu alanda incelemeler yaptığını söyleyen  Bektaşoğlu, “Kuzalan’ın Külür ve Turizm Bakanlığı tarafından gezilecek-görülecek yerler listesinde ve aynı zamanda bakanlık katalogları ve diğer görsellerinden yer almasını istemiştim. Bunu da önereceğim. Amacım bu eşsiz benzersiz güzelliklerin bir turizm ürününe dönüşmesini sağlayarak bölgemiz ekonomisine yöre insanına katkı sunmaktır” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir