logo

reklam
10 Nisan 2017

BEKTAŞOĞLU’DAN GİRESUN FEDERASYONU’NA ‘EVETÇİLİK’ TEPKİSİ

GİRESUN FEDERASYONUNUN, ARALARINDA ENSAR VAKFI’NIN DA BULUNDUĞU ‘EVET’ PLATFORMUNDA YER ALMASINI KINAYAN BEKTAŞOĞLU, “KİMSE GİRESUNLULARIN ADINI TİCARİ VE SİYASİ MENFAATLERİ İÇİN KULLANAMAZ” DEDİ 

Merkezi İstanbul’da bulunan Giresun Federasyonu’nun, aralarında Ensar Vakfı gibi adı çirkin olaylarla gündeme gelmiş AKP’ye yakın STK’larla birlikte Kadıköy Evet Platformu’nda görev almasına bir tepki de CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’dan geldi. Bektaşoğlu, “başka kuruluşlar yapabilir. Ama amacı tüm Giresunluları bir araya getirmek olan ve adında Giresun olan bir kuruluş siyasi taraf olamaz. Evet, ya da Hayır demek işleri değildir. Kimse gurbetçilerimizin İstanbul’daki gücünü kendi amaçları için kullanamaz, kullandırtamaz. Bunu kınıyorum” dedi.

Bektaşoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, federasyonun tarafsızlığını yitirdiğini söyledi. CHP milletvekili, açıklamasında şunları söyledi: “Yenikapı Günlerini siyasi şov alanına çevirdikleri yetmezmiş gibi, şimdi de AKP’nin arka bahçesi kuruluşlarla bir hareket etmektedirler. Bugüne kadar tüm eleştirilerimize rağmen siyasi ve ticari hedefleri ön planda tutan federasyon, bu son tavrıyla Giresunluları temsil etme özelliğini ve tarafsızlığını yitirmiştir. Kimse gurbette yaşayan hemşerilerimizin Giresun sevgisi ve özlemi üzerinden hiçbir menfaat elde edemez. ENSAR gibi çocuk istismarı, taciz gibi halen soruşturmaları süren olaylarla anılan bir kuruluşla, geçmişi şan ve şerefle dolu asil ve soylu Giresunluların ismini yan yana getiremez. Buna izin vermeyiz”.

Bektaşoğlu, “federasyonun etkinliklerine maddi katkı sağlayan başta belediyeler, diğer kuruluşlar, federasyonu oluşturan dernekler bu oluşum içindeki konumlarını gözden geçirmeli, yönetimi istifaya davet etmelidir” dedi.

“Vatandaşlarımızın ‘evet’ veya ‘hayır’ oylarının başımızın üstünde yeri vardır. Onlar düşünüp en doğru kararı vereceklerdir” diyen CHP Milletvekili Bektaşoğlu “ama derneğin bu tavrı, Giresunluların oylarına ipotek koyma ve yönlendirme çabasının ürünüdür, algı yaratma amaçlıdır. Ama ben inanıyorum ki; gurbetteki hemşerilerim bu amacı görecek ve gerekli tepkiyi oylarıyla gösterecektir.” ifadesini kullandı.

Bektaşoğlu açıklamasında, “Bu vesileyle, bütün hemşerilerimi bir kez daha 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda, Cumhuriyeti yıkım projesi olan bu tasarıya karşı HAYIR oyu vermeye, Giresun’daki akrabalarını da uyarmaya çağırıyorum. Böylece Atatürk’le birlikte Cumhuriyeti kuran kadro içinde yer alan Milli Mücadele Kahramanı Osman Ağa ve bu uğurda şehit olan Giresun Gönüllü Alay kahramanlarına olan vefa borcumuzu ödemiş olacağız”  diye görüşlerini açıkladı.  

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?