logo

reklam

BEKTAŞOĞLU’DAN EFİT TEPKİSİ

CHP GİRESUN MİLLETVEKİLİ BÜLENT BEKTAŞOĞLU’DAN FKB-EFİT’İN GİRESUN’DAN TAŞINACAĞI YÖNÜNDEKİ TARTIŞMALARA SERT TEPKİ 

Merkezi Giresun’da bulunan FİSKOBİRLİK’in fındık ve mamulleri üreten kuruluşu Entegre Fındık İşleme Tesisleri(EFİT)nin batı bölgesine taşınacağı yönündeki açıklamalar sonrası başlayan tartışmalara, CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu da katıldı.

Bektaşoğlu, yaptığı yazılı açıklamada; FKB’nin fındık üreticisi ve Giresun için önemine dikkat çekerek, “bu konuya yönelik olarak iktidar partisi temsilcilerinin kamuoyunu daha net ve aydınlatıcı bir açıklama yapmamasını, ilgili kişi ve kuruluşların ise tepki göstermemesini yadırgıyorum. Böyle bir karar var mıdır, varsa bu kararı kim ya da kimler hangi gerekçeyle almıştır, FİSKOBİRLİK yönetimini, EFİT’i ilimizden taşımaya götüren süreçte neler yaşanmıştır, bunları bütün kamuoyu gibi ben de merak ediyorum” dedi.

EFİT’in taşınmasını ‘yıkım projesi’ olarak nitelendiren Milletvekili Bektaşoğlu, şunları söyled: “Bu AKP’nin uyguladığı fındık politikasının geldiği noktadır, son evresidir. Bir Cumhuriyet Kurumu olan ve Atatürk’ün talimatıyla kurulan FİSKOBİRLİK’i, kuruluş amacı da olan, iç ve dış piyasaları belirleyici özelliğinden, fındık ve üreticisinin hak ve menfaatlerini koruma adına yürüttüğü faaliyetlerinden alıkoyanlar, pasif ve atıl bir konuma getirenler, fındığı ve üreticisini yabancı ve yerli ortaklıklarına kurban edenler, şimdi de EFİT’i de ortadan kaldırarak FİSKOBİRLİK’e son bir vuruşa hazırlanıyorlar. 
Fındık aldırmayarak piyasadaki etkinliğini yok ettiler, şimdi de mamul yapmasına engel olmaya çalışıyorlar. Yani fındık üstünde tam bir hakimiyet kurmak amacındalar.

Bunun için de arsa, bina, diğer başka rant değerleri üzerinden pazarlıklar, tartışmalar yaratarak, içine bir başka kutsalımız olan Giresun Üniversitesi’ni de katarak, taleplerini haklı gösterip sonuç elde etmek istiyorlar”.

“FİSKOBİRLİK SADECE ARSA DEMEK DEĞİLDİR,FINDIĞIN BAŞKENTİNE YAKIŞAN BİR KURUMDUR”

Üniversitenin FKB’nin EFİT’in bulunduğu araziye talipli olmasını da  değerlendiren Bektaşoğlu “FKB’nin içinde bulunduğu yönetimsel ve diğer sorunlarının çözümüne de hep birlikte katkı sunmak, varlığını sürdürmek de görev ve sorumluluğumuzdur. Her iki kurumumuzu çatıştırmak bize bir şey kazandırmaz. Uzlaşarak, konuşarak, ortak noktalar bularak Giresun’un çıkarlarını ön planda tutarak bu iki kurumumuzun sorunlarına çözümler bulmalıyız.

FİSKOBİRLİK’i yok ederek, kuşatarak, arsalarını, mal varlıklarını alıp satarak bir şey elde edemeyiz, tam tersine kaybederiz” ifadesini kullandı.    

“FİSKOBİRLİK sadece arsa demek değildir” diyen CHP Milletvekili Bektaşoğlu, açıklamasında şunları söyledi: ”Bunu böyle görenlerin, bu şehrin değerlerine, son olarak SEKA’ya yaptıklarını gördük. Atatürk Stadyumu, 19 Eylül Spor Salonu ve Olimpik Yüzme havuzunu ortadan kaldıran rant örgütlenmesinin lobileri, fındık lobileriyle işbirliği içinde şimdi FİSKOBİRLİK için mi devrede diye düşünmeden edemiyoruz.

Ancak sorunlara sahip çıkılmıyor diye veya başka gerekçelerle kimse duygusal davranamaz, böyle bir kararı kendi başına keyfiyetle alamaz.
AKP’ye de seslenen Bektaşoğlu, “Giresun halkı, esnafı ve fındık üreticileri, AKP’den FKB’nin ve üretim tesislerinin kapanmasına göz yummasını değil, daha çok üretime yönelerek eski günlerinde olduğu gibi bu şehre katma değer, iş ve istihdam katkısı yaratmasına katkı bekliyor.

Giresun halkını ikna etmeden, burada yaşayanların rızası olmadan, ilimize, bölgemize, ülkemize az da olsa istihdam ve katma değer katkısı sağlayan böylesine önemli bir kuruluşu kimse buradan söküp götüremez.

Buna sonuna kadar karşı çıkarız.

Çünkü FİSKOBİRLİK ve EFİT bu kentin onurudur. Fındığın başkentine yakışan kuruluşlarımızdır.

Çay-Kur’un nasıl Rize’den taşınamayacağı gibi, EFİT’i de taşıyamazsınız” dedi.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?