GenelGiresunUlusal

BEKTAŞOĞLU’DAN ALUCRA’DAKİ CİNSEL TACİZ İÇİN ÖNERGE

CHP ALUCRA’DAKİ ‘CİNSEL TACİZ- İSTİSMAR’ İDDİALARININ PEŞİNİ BIRAKMIYOR. ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMASI İSTEĞİNDEN SONRA MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU DA SORU ÖNERGESİYLE OLAYI TBMM’YE TAŞIDI   BEKTAŞOĞLU'DAN ALUCRA'DAKİ CİNSEL TACİZ İÇİN ÖNERGE

CHP, Alucra’da yaşana cinsel taciz ve istismar olayını araştırma komisyonu kurulması önergesinden sonra bu sefer de soru önergesiyle TBMM’ye taşıdı.     

Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Alucra Erkek Hafızlık Kuran Kursu’nda halen tutuklu olarak yargılanan bir görevli tarafından 13 çocuğa cinsel taciz ve istismar yapıldığı yönündeki iddiaları TBMM’ye taşıdı. Soruşturmanın derinleştirilmesini isteyen Bektaşoğlu, bu olayı gerçekleştiren ve ihmali olan kişinin korunduğu iddialarına da önergesinde yer verdi.

“ÇOCUKLAR VE AİLELER DEVLET KORUMASINA ALINSIN”

Bektaşoğlu, önceki gün verdiği işleme alınan önergesinde, 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya’ya çeşitli sorular yönelterek ayrıca bakanlığın olaya müdahil olmasını, bu konuda bir soruşturma yürütülmesini, çocuklar ve ailelerini koruma altına alınarak psikolog ve uzmanlar tarafından reabilite edilmesini istedi. 

Bu tür olayların devletin güvencesi, kontrolü ve koruması dışında, cemaat ve vakıfların yönetim ve kontrolündeki din ve kuran eğitimi adı altında açılan mekanlarda olduğunu söyleyen Bektaşoğlu “bu kursların kapatılmasıyla ilgili bir çalışmanız var mıdır ”diye sordu. –

“OLAYIN ÖRTBAS EDİLMESİ İÇİN SİYASİ BASKI MI UYGULANDI, SORUŞTURMA AÇTINIZ MI” 

Önergesinde, Şevket Canikli İmam Hatip Ortaokulu’ nda eğitim ve öğretime başlayan Erkek Hafızlık Kuran Kursu’nun geçtiğimiz yıl 35 öğrencisiyle birlikte Alucra İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ne ait 5 katlı binaya taşındığını hatırlatan Bektaşoğlu, taşınma gerekçesini sorduktan sonra “taşınan binanın kurs ruhsatı var mı, eğitim-öğretimin fiziki koşulları mevcut mu, kamerayla gözetim, güvenlik, barınma, beslenme koşulları mevcut mudur, kurs en son hangi kurum ve yetkili tarafından denetlenmiştir” dedi.

Kursta hizmet veren çalışanlardan şüpheli H.İ.U’nun, İş-Kur 1 üzerinden işe alındığını vurgulayan Bektaşoğlu,  bu kişi hakkında  13 öğrenciye, 1 yıl boyunca çeşitli zaman ve ortamlarda cinsel taciz ve istismarda bulunduğu iddiası ve ailelerin şikayeti üzerine soruşturma açıldığını ifade etti.  CHP Milletvekili Bektaşoğlu, “ancak yerel bazı yöneticilerin, siyasi özellikli kişilerin olayı örtbas etmek için soruşturmayı engellemek için baskı kurdukları iddia edilmiştir. Kursa İş-Kur üzerinden alınan H.İ.U isimli kişinin, yönetim tarafından eğitim verme yeterliliği var mıdır, olmadığı halde ‘hafızlık eğitimcisi’ olarak çalıştırılması, eğitimci kadrosundaymış gibi gece nöbeti de dahil çeşitli görevler verilmesi sizce doğru mudur?” sorusunu yöneltti.  

BEKTAŞOĞLU'DAN ALUCRA'DAKİ CİNSEL TACİZ İÇİN ÖNERGE“REFARANSI İKTİDAR PARTİS Mİ, GİRESUN VALİLİĞİ SORUŞTURMA AÇTI MI, SORUŞTURMA ENGELLENDİ Mİ?”

Alucra’nın isminin bu kötü olayla anılmaması için kapsamlı soruşturma ve suçluların cezalandırılmasını isteyen Bülent Bektaşoğlu, önergesinde Bakan Kaya’ya yönelttiği diğer sorular şöyle:

-Daha önce Alucra Belediyesi’nde işçi olarak çalışan H.İ.U’nun  kursta işe başlatılmasında iktidar partisine yakınlığı veya bu partinin yöneticilerinin referansı etkili olmuş mudur? 

Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın iddianamesin deki bilgilere göre, şüpheli; bir yıl boyunca 13 kurs öğrencisine çeşitli yöntemlerle ve bahanelerle, fırsatlar yaratarak cinsel istismar, tacizde bulunduğu, öğrencilerin aileleri, kurs müdürü, diğer görevliler, ilçe müftüsünün ifadeleriyle belirlendiği halde görevine devam ettirilmiş midir?.
-Bu konuda, ailelerin şikayetinden sonra Giresun Valiliği, Kaymakamlık, İl Müftülüğü veya bakanlığınızın yürüttüğü her hangi bir idari soruşturma mevcut mudur?

-Kurs müdürünün, kursta görevli öğretmenlerin, yerel yöneticilerin, bazı önemli siyasi kişiliklerin yürütülen soruşturmayı engelleme, olayı örtbas etme girişim ve çabaları olduğu, hatta bu yüzden bazı kamu yöneticilerinin tehdit edildiği, tayinlerinin çıkartıldığı tarafıma çeşitli kaynaklardan ulaşmış, ayrıca görüştüğüm öğrenci yakınları tarafından da bu durum teyit edilmiştir. 
Bununla ilgili olarak size de ulaşan bilgiler mevcut mudur? 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir