logo

reklam

BEKTAŞOĞLU: YAYLADA YIKIM ÇÖZÜM DEĞİL

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, yaylalardaki yıkım kararının arkasında rant olduğunu iddia etti.  İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun,  yaylalarda kaçak olduğunu iddia ettiği 1750 evin yıkılacağını açıklamasının ardından ekiplerin yaylalarda kararı uygulamaya başladığını söyleyen Bektaşoğlu, “Bu kararın içeriğini bilmiyoruz. Bu evler neye göre tespit edildi, yıkım kararı nasıl ve hangi gerekçelerle hangi kurumlar tarafından alındı, karar nasıl uygulanacak, hangi illerde kapsama giren kaç ev var, bunlar da açıklanmalıdır” dedi.

“YIKIMLAR RANT İÇİN Mİ?”
Yazılı bir açıklama yapan Milletvekili Bektaşoğlu, bu konudaki insiyatif ve yetki kullanımının yerel yöneticilere bırakılmamasını istedi ve bunun gerginliğe neden olacağını bunun ilk örneğinin Giresun Ericek Yaylasında yaşandığını ifade etti.  

Bektaşoğlu şunları söyledi: “Yasadışılığa elbette karşıyız. Yaylalarımızı çirkin yapılaşmadan tabi ki korumalıyız. Ama yaylalarda sadece 1750 değil, Karadeniz’in bütün yaylalarında değişik amaçlar için yapılmış evler var ve bunlar şimdi yapılmadı. Kaldı ki, hükümet bir taraftan yaylaları birbirine bağlama adı altında ormanları yok ederek yeşil yol yapıyor, yandaşlarına ocak açtırıp siyanürle altın ayrıştırılmasına izin veriyor, çarpık yapılaşmaya göz yumuyor, her yeri ranta açıyor, önüne gelene HES ruhsatı vererek çevre, doğa katliamına destek oluyor, geleceğimizi karartıyor, bir taraftan da çevreci kesilip yaylalarda yaşamını, geçimini yaylacılığa bağlamış evleri yıkıyor. Bu yıkımların arkasında bu alanları ranta açmak mı var?

 “VATANDAŞIN EVİNİ BAŞINA YIKAN DEVLET OLMAZ”

Halkımızın atalarından dedelerinden kalan yaylacılık geleneğini sürdürmek için veya tarım ve hayvancılık amaçlı yapılmış evleri korumalıyız.

Sayın Bakana çağrı yapıyorum: Vatandaşın evini başına yıkan bir devlet olmaz. 

Bu konuda yöre halkıyla konuşarak çözümler üretilmeli, bir uzlaşı noktası bulunmalı, gerekirse yasa ve yönetmeliklerde değişikliğe gidilmelidir.  

“İKTİDAR PARTİSİ MİLLETVEKİLLERİ NEDEN SUSUYOR”

Konunun takipçisiyim. Yaylalarla ilgili yaptığım çalışmayı önergelerle TBMM’ye taşıyacağım. Ama vatandaşlarımız bununla ilgili asıl muhatap olan iktidar partisi milletvekillerini de göreve davet etmelidirler. Mağduriyetlerini dile getirmelidirler”.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?