GiresunManşet Üstü

BEKTAŞOĞLU: ÜNİVERSİTEMİZ DEĞERİMİZ, ORTAK PAYDAMIZ

Zafer Topşir’in köşe yazısı, Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk’ün Yeşilgiresun Gazetesi’ne demeci  ve diğer gazetelerin haberleri ile ortaya çıkan Diş Hekimliği Fakültesi’nin kuruluşunun MEB Nabi Avcı tarafından iptal edilmesine tepkiler sürerken,bir açıklama yapan Cuhmuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu“Diş Hekimliği Fakültesi hakkımızdır. Mutlaka yasallaşmalıdır” dedi.Bektaşoğlu, bakanlık düzeyinde konuyu takip ettiklerini de açıkladı.

DSC_5132
Yazılı bir basın açıklaması yapan Bektaşoğlu, YÖK tarafından kuruluşu onaylanan fakültenin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından reddedildiği iddiaları olduğunu belirterek, “Nedense iktidar partisinden ve özellikle de Giresunlu Bakan Sayın Nurettin Canikli’den tatmin edici bir açıklama yapılmamış ve kamuoyu aydınlatılmamıştır. Bu da iddianın doğruluğunu kanıtlamaktadır” dedi.

BEKTAŞOĞLU, “HENÜZ RESMİ KARAR ULAŞMAMIŞ, REKTÖR DE KONUYU BASINDAN ÖĞRENMİŞ. BAKANLIK VE YÖK NEZDİNDE GİRİŞİMLER BAŞLATTIM. BAKANLA DA KONUYU GÖRÜŞECEĞİM”DEDİ

GRÜ Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar’la konuyu görüştüğünü söyleyen Bektaşoğlu, şunları söyledi: “Sayın Attar bana üniversiteye henüz resmi bir bilgi ve belge ulaşmadığını ve fakültenin kuruluş kararının ret edildiğini kendisinin de basında çıkan haberler ve yorumlardan öğrendiğini belirtmiştir

Bu görüşmeden sonra derhal sorumluğu üzerime alarak, TBMM Başkanlığı seçimi ve hükümet kurma sürecine denk gelmesine rağmen Bakanlık ve YÖK nezdinde girişimler  başlattım.  Sayın Bakanla da bu konuda bir görüşmem olacaktır.  Bundan en kısa zamanda sonuç alacağımı umuyorum”.

“FAKÜLTE HAKKIMIZ. BASIN, STK VE SİYASİ PARTİLER VE ÇEŞİTLİ KİŞİ VE KURULUŞLARIN ÜNİVERSİTEYİ SAHİPLENMELERİ VE TEPKİ GÖSTERMELERİ NORMALDİR”.

Diş Hekimliği Fakültesi’nin Giresun ve üniversite için önemine değinen Bülent Bektaşoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Şu bilinmelidir ki; Sayın Rektör ve üniversitemiz yönetiminin isabetli bir kararla kurdukları Diş Hekimliği Fakültesi hakkımızdır. Mutlaka yasallaşmalıdır. Çünkü bu fakülte üniversitemizin ve özellikle Ömer Hekim Tıp Fakültesi’nin akademik gelişimini sağlayacak ve ilimize önemli ekonomik katkılar sunacaktır. En önemlisi de Giresunlular başka illerden aldığı bir sağlık hizmetini kendi illerindeki üniversiteden karşılayacak, böylece mağduriyetleri ortadan kalkacaktır.

Dolayısıyla basın, STK, siyasi partiler ve çeşitli kişi ve kuruluşların üniversiteyi sahiplenerek fakültemizin kuruluşu kararının ret edildiği yönündeki haberlere gösterdiği tepkiler normaldir ve bu tepkileri ben de doğru buluyorum.

Diğer milletvekillerimizin de aynı hassasiyet için de olduklarını düşünüyorum”

“KAVGA GERİDE KALDI. ÜNİVERSİTEMİZLE VE BÜTÜN KURUMLARIMIZLA UYUM VE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ. KİMSE BİRLİĞİMİZİ BOZAMAZ”

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, “Artık kavga, kısır çekişmelerle geçen bir dönem geride kalmıştır. Kimse birliğimizi bozamayacaktır. Üniversitemiz biz milletvekillerini ve Giresunluları bir araya getiren değerimiz ve ortak paydamızdır. Üniversitemizle ve bütün diğer kurumlarımızla uyum ve işbirliği içinde çalışacağız, ilimizin menfaatlerini gözeterek görev yapacağız” ifadesini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir