logo

reklam
06 Haziran 2017

BEKTAŞOĞLU: HES’LERİN SU TALANI, DOĞA KATLİAMI SÜRÜYOR

YÜCE KÖYÜNDEN GEÇEN SAMAYIL DERESİ ÜZERİNE YAPILAN İKİNCİ HES’E KÖYLÜLER TEPKİLİ. 15 SAYFALIK DİLEKÇEYLE BAKANLIĞA BAŞVURDULAR. MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU İSE, KONUYU ÖNERGEYLE TBMM’YE TAŞIDI…CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, ilimizdeki Hidroelektrik Santrallerinin(HES) yarattığı çevre kirliliği başta olmak üzere yarattığı diğer olumsuzlukları TBMM’de gündem getirmeye devam ediyor. Bektaşoğlu, Dereli ilçesine bağlı Yüce köyünden geçen Samayıl deresine iki ayrı HES yapılmasına tepki gösteren halkın şikayetlerini, soru önergesiyle TBMM’ye taşıdı.

Önergesinin gerekçesinde, Giresun’un neredeyse bütün derelerinde HES adı altında yürütülen projelerle; su talanı, doğa katliamı, doğal yaşama ve ekolojik sisteme saldırıların sürdüğünü belirten Bektaşoğlu, “Bunun son örneği Aksu Vadisinde yaşanmaktadır. Vadiye adını veren 60 kilometrelik dere üzerinde birbirine uzaklıkları 5 kilometre bile olmayan, dolayısıyla tamamen vadiyi susuzlaştıracak 15’e yakın projelendirilmiş HES bulunmaktadır. Buna örnek olarak Dereli ilçesi Yüce köyündeki HES inşaatıdır.” dedi.

Bektaşoğlu,  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun cevaplandırması istemiyle verdiği önergede, Giresun’da kaç HES olduğunu ve ruhsatlandırılırken hangi kriterlere dikkat edildiğini, belirterek,” derelerdeki su debisine göre planlama yapılmakta mıdır, inşaat ve üretimin iklimi etkileme boyutları ve buna bağlı olarak fındık başta olmak üzere yörenin tarım, hayvancılık ve diğer ekonomik kaynaklarına olumsuz etkileri düşünülmekte midir?”dedi.   

“FİRMALAR KAYIRILIYOR MU, ÇED KURALLARINA NEDEN UYULMUYOR”

Bazı firmaların ruhsat sürecinden inşaat bitimine kadar korunup, kayırılıp kollandıkları, denetime tabi tutulmadıkları, çevreyi olumsuz etkileyen inşaatlara cezai yaptırım uygulanmadığı uygun bulunmadığı halde inşaatlarına çeşitli gerekçelerle izin verildiği, iddialarının gerçek olup olmadığını soran CHP Milletvekili Bektaşoğlu, “Örneğin Dereli ilçemize bağlı Yüce köyünün içinden geçen Samayıl Deresi’ne köylülerle birlikte ÇED değerlendirme toplantısı yapılmadan Tonya Enerji isimli firma tarafından HES inşaatına başlanıyor olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” dedi.  

“8 KİLOMETRE ARAYLA İKİNCİ HES’E NASIL İZİN VERİLDİ”

Bektaşoğlu, Bakan Eroğlu’na şu soruları yöneltti: “Yayla merkezlerinin ortasında, dolayısıyla turizmin cazibe merkezi olan ve fındık, mısır tarımı yapılan ayrıca çok sayıda balık çiftliği ve halen aktif durumda değirmenlerin olduğu bu köyümüzden geçen dere üzerine 8 kilometre arayla ikinci HES’in yapılmasını doğru buluyor musunuz, bu durum yasa ve yönetmeliklere uygun mudur?

Yüce Köyünde yaşayan 250 hanenin tamamının imzaladığı 15 sayfalık dilekçenin Bakanlığınız ve diğer ilgili bakanlıklar, kamu kuruluşları tarafından dikkate alınmamasının nedeni nedir? Yurttaşlarımızın HES’in köylerinde yaratacağı olumsuzlukları gerekçeleriyle ortaya koyduğu bu dilekçeden bilginiz var mıdır?  

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?