Giresun

BEKTAŞOĞLU GİRESUN’UN ÇAYINA DA SAHİP ÇIKTI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Giresun yöresinde yetişen çayların diğer illerdeki ile farkının olmadığını iddia etti. CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun yazılı soru önergesinde dile getirdiği, ‘Giresun kalite çay farklı, Çay-Kur farklı fiyat açıklasın’ talebini de ret eden Bakan Çelik, “bütün çayların tek bir fiyatı var” dedi. Bektaşoğlu’nun  ‘Giresun kalite çay tescillensin isteği de kabul görmedi. Bakan, çayların ambalajlarının tescilli olduğunu söyledi.

bektaşoğlu çayd

GİRESUN KALİTE ÇAY TESCİL EDİLSİN, FİYATI FARKLI OLSUN, ÜRETİCİ DESTEKLENSİN "DEDİ AMA….

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, geçtiğimiz günlerde bir soru önergesi vererek, Giresun’un Tirebolu, Eynesil, Güce ve diğer yörelerinde yetişen çayın iklim farkı nedeniyle değişik bir aroma ve kalite özelliği taşıdığını ve farklı doğal tarım üretimi gerçekleştirilerek elde edildiğini belirtti. Bektaşoğlu bu nedenle ‘Giresun kalite çaya farklı fiyat’ istedi ve ayrıca bu yörede toplanan çayların bu yörede işlenmesini, diğer çaylarla harmanlanmamasını ve üreticinin  desteklenmesini talep etti.

“AMBALAJI TESCİLLİ, BÜTÜN ÇAYLAR AYNI, FARKLI FİYAT OLMAZ”

 Bekaşoğlu’nun önergesine Bakan Faruk Çelik’ten yanıt geldi. Çelik,  cevap yazısında şunları söyledi: 

“Bakanlığımızın ilgili kuruluşu olan Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR)'un ürettiği çaylar için kullanılan tüm ambalajlar tescillidir. 42 nolu Tirebolu Çayı da tescilli olup, söz konusu çayın tescili 29.06.2015 tarihinden itibaren 10 (on) yıl süreyle uzatılmıştır.

Giresun'da yetiştirilen çay ile diğer illerde aynı iklim şartlarında ve aynı süreçte gelişimini tamamlayan çay arasında her hangi bir farklılık bulunmamaktadır.

ÇAYKUR'un belirlediği yaş çay alım fiyatları Ülkemizde yetiştirilen yaş çay ürünleri için aynı olup, iller arasında farklı fiyat uygulaması bulunmamaktadır. Ayrıca, ÇAYKUR'a ait fabrikalarda üretilen çaylar aynı standartlarda ve kalitede üretilmektedir”.

Bektaşoğlu, yaptığı açıklamada, Bakan her zamanki gibi topu taca atıyor. Sorularıma ve taleplerime uygun cevaplar vermiyor. Kendisiyle de görüşeceğim. İlimizde temel geçim kaynağımız fındıkla birlikte ciddi boyutta çay üretimi de yapılmaktadır. Çay üreticileri ve ayrıca çay sanayi üretiminin desteklenmesi için yeni çalışmalar yapacağım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir