Giresun

BEKTAŞOĞLU, “FINDIK BAHÇELERİ YENİLENSİN” DEDİ

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındıkta verim ve kalitenin artırılması için yaşlı fındık bahçelerinin yenilenmesi gerektiğini söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu konuda daha önceki dönemlerde çalışmalar yürütüldüğünü ve projeler ve genelgeler olduğunu belirten Bektaşoğlu, bugüne kadar yenileme çalışması yapılmamasını eleştirdi.

BEKTAŞOĞLU: “DOĞU KARADENİZ’DE ÜRETİM ORTALAMASI 77 KG, BATIDA 117 KG”

Bakan Faruk Çelik’e bu konuda sorular yönelten  Bektaşoğlu, doğu-batı fındık bölgeleri arasındaki verim farklılığını örneklerle anlatarak, “fındık üretiminin  % 72' sinin yapıldığı Giresun, Ordu, Trabzon ile Samsun, Sinop, Rize, Artvin, Gümüşhane illerinde 13 yıllık verim ortalamasına bakıldığı zaman; Doğu Karadeniz Bölgesinde verimin 77 kg/da, Batı Karadeniz Bölgesinde ise (Bartın, Düzce, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak) 117 kg/da olduğu görülmektedir” dedi

Bakanlığın projesi kapsamında yenilenecek bahçelerin tespitinin neden yapılmadığını soran Bülent Bektaşoğlu, hazırladığı çalışmalardan oluşan 9 maddelik soru önergesi verdi. CHP milletvekili genelge kapsamında tescilli fidan yetiştiriciliği için üreticiye destek ödemesi yapılıp yapılmadığını, projede yer alan bahçelerin sökümü ve yenilenmesi için üreticiye sağlanacak maddi desteğin ne kadar olduğunu da sordu. 
Bektaşoğlu, önergesinde Bakan Çelik’e;  yenileme çalışması yapılacak illeri ve ne kadar bahçenin yenileneceğini, ne kadar alanda ve hangi çalışmalar yürütüldüğünü açıklamasını da istedi.

“GİRESUN’DA YENİLEME ÇALIŞMASI VAR MI?”

Milletvekili önergesinde şunları söyledi: “Bakanlığınız projesi kapsamında Giresun ilinde bu güne kadar herhangi bir yenileme çalışması başlatılmış fındık bahçesi bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa nerelerde ve ne kadar alanda yenileme gerçekleştirilmiştir?

Giresun ilinde ne kadar alanda fındık üretimi yapılmaktadır? Giresun ilinde ekonomik ömrünü tamamlamış ne kadar fındık bahçesi bulunmaktadır? Bu alanların tümünde yenileme yapılacak mıdır? Ne kadarında yenileme yapılacaktır?”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir