logo

reklam
17 Ağustos 2017

BEKTAŞOĞLU FINDIĞI SORDU, BAKAN FAKIBABA GÜYA CEVAP VERDİ

BAKAN FAKIBABA, CHP MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU’NUN FINDIKLA İLGİLİ ÖNERGESİNE CEVAP VERDİ: “REKOLTE BELİRLENMEDİ, TMO GEREKTİĞİNDE MÜDAHALE EDİYOR” 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, fındık tahmini rekoltesiyle ilgili çalışmaların henüz tamamlanmadığını söyledi.  CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun, soru önergelerine cevap veren Bakan Fakıbaba, rekolte tahmininin sadece bakanlık tarafından açıklanacağını, bu yönde ilgili kuruluşların bilgilendirildiğini söyledi.

REKOLTE BELİRLEME ÇALIŞMALARI TAMAMLANMAMIŞ!..

Bektaşoğlu, bir süre önce verdiği önergede, Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi (INC)’nin, ‘tek rekolte’ kararına aykırı olarak 670 bin rekolte açıkladığını, bunun piyasayı düzenleme ve fiyat düşürmeye yönelik manipülasyon anlamına geldiğini belitti ve Bakan’a “yaptırım uygulayacak mısınız “diye sordu.

Bu soruya cevap vermeyen Bakan Fakıbaba, Strateji Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan önergeye cevap metninde, şu ifadelere yer verdi:  “Fındık üretimine izin verilen illerde, kamu ve özel sektör temsilcilerinden oluşan Rekolte Tespit Komisyonları kurulmuştur. Fındık rekoltesi söz konusu komisyon tarafından çotanak sayımı yapılarak, olumsuz hava şartları ile hastalık ve zararlıların olumsuz etkisi de göz önüne alınarak tespit edilmekte ve Bakanlığımıza gönderilmektedir.

2017 yılı rekolte tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından fındık rekoltesi Bakanlığımız tarafından resmi olarak açıklanacak ve kamuoyu ile paylaşılacaktır”.

“TEDBİRLER ALINIYOR, TMO GEREKTİĞİNDE MÜDAHALE EDİYOR. 6.400 TON FINDIK ALINDI”

Bakan Fakıbaba, CHP Milletvekilinin, ‘fiyatların 8-9 TL bandına düşmesi nedeniyle bu sezon TMO’nun fiyat açıklayarak fındık alımı yapıp yapmayacağı’ sorusuna ise, “Bakanlığımızca, piyasalarda istikrarın sağlanması, üreticilerin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılması ile depolama ve finansman ihtiyacının giderilmesi için tedbir alınmakta olup gerektiğinde piyasalara TMO aracılığıyla müdahale edilmektedir. Konu ile ilgili tüm kesimlerle de görüşmeler yapılmaktadır.

Bu çerçevede TMO tarafından 2017 Ağustos ayı başı itibariyle 6.400 ton fındık alımı gerçekleştirilmiş olup, eldeki stok piyasaları arz talep durumuna göre değerlendirilecektir” diye cevap verdi.

Bakan Eşref Fakıbaba, bugüne kadar toplam 6 Milyar TL destekleme ödemesi yapıldığını da ifade etti. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?