GiresunUlusal

BEKTAŞOĞLU DENİZ, BALIK VE BALIKÇILAR İÇİN KONUŞTU

CHP MİLLETVEKİLİ BÜLENT BEKTAŞOĞLU, DENİZ VE BALIKÇILIĞIN SORUNLARINI TBMM KÜRSÜSÜNE TAŞIDI VE ‘BAKANLIK’ ÖNERİSİNDE BULUNDU

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM’de gündem dışı söz aldı ve kürsüden yaptığı konuşmada deniz ve balıkçılığın sorunlarına dikkat çekti. Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı kurulmasını isteyen Bektaşoğlu, Karadeniz’in pilot bölge ilan edilerek araştırma ve inceleme başlatılması önerisinde bulundu.

KARADENİZ PİLOT BÖLGE İLAN EDİLSİN…

Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili ülke olduğunu, 27 ilinin deniz kenarında bulunduğuna dikkat, ülkeleri, büyük denizleri deniz yoluyla birbirine bağlayan bir stratejik bir ülke konumunda olduğumuzu belirtten CHP milletvekili Bektaşoğlu “ancak ülkemiz hiçbir ülkenin sahip olmadığı denizcilik geçmişine, kültürüne ve deniz kaynaklı pek çok üstün özelliğine rağmen bu potansiyelini koruyamamakta, değerlendiremekte bir farklılık yaratamamaktadır. Ülke olarak denizlerimizden ulaşım, beslenme, ticaret, kara bağlantılı taşımacılık, turizm, enerji gibi alanlarda yararlanamıyoruz. Deniz kaynaklı bir ekonomik kalkınma ve gelişme ortaya konulamıyor. En önemlisi de deniz ürünleriyle beslenemeyen bir milletiz” diye konuştu.
Denizlerde özellikle Karadeniz’de evsel, kimyasal endüstriyel atıklar ve HES kaynaklı yaşanan kirliliği ve çevre tehditlerinin nedenlerini de anlatan Bektaşoğlu, bunun balık türlerini yok ettiğini ve 500 metreden sonra hayat olmadığını vurguladı.

DENİZCİLİK VE BALIKÇILIK BAKANLIĞI İSTEDİ

“Su duruyor, biz bakıyoruz. Kirletiyoruz, yok ediyoruz, denizlerimizi hayatımızın sürdürülmesine ve çevreye katkı sunan bir özelliğe de büründüremiyoruz” diye konuşan Bektaşoğlu, “bunun bir çok nedeni var. Ama öncelikle ülke içinde örgütlenmiş bir denizcilik veya balıkçılık bakanlığının olmaması, devletin kurumsal yapısı içinde denizlerimizin tek başına temsil edilmemesi büyük bir handikap. AKP denizleri Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’na, suyunu, içindeki canlıları Orman ve Su Bakanlığına, korumasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, denetimini de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devrederek tam bir sorumsuzluk örneği sergilemektedir. Yetki böyle dağıtıldığından kimse sorumluğu da üzerine almamaktadır. Bu keşmekeş artık sona erdirilmelidir. Bugün denizlerimiz ve balıkçılığımız ne yazık ki kendi kaderine terk edilmiştir”. dedi.

Bektaşoğlu, balıkçıların yüksek fiyatlı yakıt, malzeme fiyatlarındaki artışlar nedeniyle kredilerini, borçlarını ödeyemediklerini, banka, icra kıskacında olduklarını, teknelerinin bağlandığını ve denize açılamadıklarını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Denizlerimizi iki yıl nadasa bırakmalıyız. buna sadece Türkiye değil, denizlerimize kıyı ülkeler de yapmalı. bu süredeki doğacak mağduriyetleri de devlet finansa etmeli, balıkçılarımıza maddi destek sağlanmalıdır. Kısa sürede yapmamız gerekenlerden birisi de balıkçılarımıza bankalar ve diğer kuruluşlardan aldıkları borçların ertelenmesi yoluna gidilmeli ve teşvikler verilmesidir. Bütün barınaklar, çekekler, limanlar balıkçılığı, tekne yapım, bakım ve onarımını da kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Balığın ucuz ve kolay biçimde kentlerimize ulaşması için bazı illere, ki bunlardan bir tanesi de Giresun’dur; balık toptancı halleri kurulmalıdır. Balığın ve deniz ürünlerinin mamül olarak işlenmesi için endüstrisine, iş ve istihdam yaratmasına dönük çalışmalar yapılmalıdır”.

Bülent Bektaşoğlu konuşmasını “Denizciliğimiz ve balıkçılığımızın kurtarılması geleceğimizin ve hayatımızın kurtarılması anlamına gelecektir. Gelin bir yerden başlayalım. en çok sorunun yaşandığı Karadeniz’i pilot bölge ilan edelim.Bu konuda siyasi özelliklerimizi bir yana bırakarak düşünerek ve sorunları belirleyelim, çözüm önerilerimizi ortaya koyalım” çağrısıyla bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir