logo

reklam
21 Ağustos 2015

BEKTAŞOĞLU CHP HEYETİYLE ADANA’DA…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı doğrultusunda “seçim sonrası süreci değerlendirmek üzere” görevlendirilen CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Zonguldak Milletvekili  Şeraffettin Turpçu’nun Adana’daki programı sona erdi.

Milletvekilleri, AKP ile koalisyon görüşmelerinde yaşananları örgütlere, sivil toplum kuruluşlarına, basına ve esnafa anlattı.

chp-milletvekili-heyeti-ziyaret-ettikleri-cukurova-gazeteciler-cemiyetindeBEKTAŞOĞLU:”AKP İKTİDARI PAYLAŞMAK İSTEMEDİ”

CHP heyeti, bir dizi program kapsamında geldikleri Adana’da ilk olarak Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Burada düzenlenen basın açıklamasında konuşan CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, 7 Haziran’da Türkiye’de bir koalisyon olgusunun partilerin önüne geldiğini ancak bu fırsatın değerlendirilemediğini ifade etti. Koalisyon kurulamamasının iktidarı paylaşmak istemeyen AKP’den kaynaklandığını savunan Bektaşoğlu, “Türkiye’nin artık buna alışması gerekirdi. Koalisyon aynı zamanda birlik, beraberlik, güzelliğinde örtüştüğü bir olaydı ülkemiz için ama maalesef bir iktidar partisi bu işe çok alışmış olacak ki, bu işten çok nemalanmış ki, maalesef bu iktidar olgusunu bir başkasıyla paylaşmak istemedi” dedi.
CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da, şehitlerin acısını paylaştığını belirterek, “Bir ülke düşünün arkadaşlar son 24 saatte 12 şehit veriliyor. O bölgenin 13 bölgesinde sözde özerklik ilan ediliyor. Bu ülkenin cumhurbaşkanı muhtarları toplamış kaçak sarayda toplantı yapıyor. Esiyor gürlüyor. Tabi ki muhtarları toplayacaktır, önemli bir kurumdur ona saygım sonsuz ama yani bana göre dünkü konuşması talihsizliğin ötesinde bir konuşmadır” ifadesini kullandı.
AK Parti ve CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinin çıkmaza girmesinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sorumlu olduğunu savunan Bayraktutan, “Bu ülkede bir tek siyasal güç koalisyon istemiyor, onun da kim olduğunu biliyoruz. Dünkü yaptığı konuşmada da Türkiye’nin önemli partilerinden bir tanesine hükümet olma görevine ilişkin son 45 günlük sürenin 116. maddeye göre 3-4 gün kalmasına rağmen ‘Hayır ben CHP‘ye görev vermeyeceğim’ dedi. Bu yapmış olduğu hani göreve geldiği zaman bir yemin etmişti, namusu ve şerefi üzerine etmişti bu yemini de. Böyle ayağıyla ezerek dedi ki ’Ben CHP’ye görev vermeyeceğim’. Değerli arkadaşlar CHP bu ülkede kuruluşun ve kurtuluşun partisidir ve ülkenin en büyük siyasal güçlerinden bir tanesidir. Bu seçimlerde 11,5 milyon oy almış bir partidir. Sizin haddinize değildir böyle bir olay. O nedenle siz eğer bize görev vermiyorsanız efendim gerekçe şuymuş; ‘Siz niye sarayın yolunu bilmiyorsunuz?’ Değerli arkadaşlar biz Kuvayi Milliye’den gelen bir siyasal geleneğin temsilcisiyiz. Biz Çankaya Köşkü’nün yolunu iyi biliyoruz. Çankaya Köşkü’nde cumhuriyet devriminin kurucularının kimler olduğunu, onların ruhlarının nerede olduğunu iyi bilen bir siyasi gelenekten geliyoruz. O nedenle kaçak sarayda oturanların kendilerine yapmış oldukları güzel düzene ilişkin, binaların yolunu bilmememizden daha doğal bir şey olamaz. Böyle bir gerekçeyi asla kabul etmiyoruz” dedi.
Milletvekili Bayraktutan, konuşmasını şöyle sonlandırdı:
“Düşünün iki ayrı siyasal akım dünyaya bakış açıları farklı, düşünceleri farklı, insanlarla oturuyorsun biz ne CHP olarak ne yapacağımız anlatıyoruz onlara. Biz, daha önceden 1991’de bu siyasi tramvayı yaşamış bir gelenekten geliyoruz biz. Doğru Yol-SP hükümetini yaşamış bir gelenekten geliyoruz. Biz CHP hükümet olsun, bakanlar kırmızı plakalara binsin, bizde ülkeyi yönetelim mantığını reddediyoruz, kabul etmiyoruz. AKP bunu istedi bizden.”
Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu ise, “Partimiz başta bir koalisyon süreci olarak çok olumlu bir tablo izledi. Israrla toplumsal barışı sağlamayla ilgili partimiz bir görev aldı. Bu AKP-CHP koalisyonunda yapılabilseydi şayet bu toplumun yüzde 66’sını bir araya getirecek ve anayasayı değiştirecek temel kanunları çıkaracak bir sürece yol alacaktık fakat olamadı” şeklinde konuştu.
Açıklamanın ardından CHP heyeti, Siirt’te PKK’lıların yola döşediği bombanın patlatılmasıyla şehit olan Adanalı Uzman Çavuş Ferdi Gerekli’nin cenazesine katılarak ardından da programlarına devam ettiler.

CHP Milletvekilleri bugün de Osmaniye’de olacaklar.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?