GiresunUlusal

BEKTAŞOĞLU AKP’YE KARŞI FINDIK BAYRAĞI AÇTI

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’ndan ikinci fındık hamlesi… 

Bakan Faruk Çelik’in “TMO’ya fındık aldırabiliriz” açıklamalarından sonra ikinci bir önerge veren milletvekili, alımın kaynak aktarılarak Fiskobirlik’e yaptırılmasını istedi

Geçtiğimiz hafta TBMM’de yaptığı konuşma ve ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergeyle fındıkta yaşanan fiyat düşüklüğünün nedenlerini tespitlerle ortaya koyan CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, hükümetin piyasaya üretici adına müdahalesi gerektiği tartışmalarını başlattı. Bu tartışma sırasında fındık fiyatlarında da artış yaşandı.

BEKTAŞOĞLU ÖNERGESİYLE FINDIĞI HÜKÜMETİN GÜNDEMİNE SOKTU
Bektaşoğlu’nun önergesi sonrasında ilk açıklama Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik’ten geldi. TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, yönetim kurulu üyeleri ve oda başkanlarını kabulünde konuşan Bakan Çelik, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) devreye girmesini sağlayabileceklerini belirterek, “Gerekirse 50 bin tonun üzerinde fındık alabiliriz.Karadeniz  Bölgemiz için fındık önemli. Fındık fiyatlarının düşmesine müsaade etmeyiz” dedi.
Önerge ve ardından Bakan’ın bu açıklaması bile yetti ve 10 TL’nin altına düşen fındık fiyatları 11.’TL düzeyine çıktı.

BEKTAŞOĞLU’NDAN FINDIK İÇİN İKİNCİ ÖNERGE

CHP Milletvekili Bektaşoğlu, fındık için bu sefer de Bakan Faruk Çelik’e sorular yöneltti. TBMM’de yerinden söz alarak konuşan Bektaşoğlu, dün de bir önerge vererek Bakana “TMO’yu ne zaman devreye sokacaksınız” diye sordu.
TMO yerine halen alım yapan Fiskobirlik’e kaynak aktarılmasının ve böylece üretici ve ülkemizin zararının önlenebileceğine dikkat çeken CHP Giresun Milletvekili Bektaşoğlu, önergesinde; “durumun aciliyeti ve hassasiyeti nedeniyle üreticimizin ve ülkemizin daha fazla zarara uğramaması için ne tür bir politika izleyeceğinizi daha net biçimde açıklayacak mısınız?    “diye sordu.

“TMO YERİNE FİSKOBİRLİK DE OLUR”

Halen üreticinin elinde ‘fiyat yükselir’ diye beklettiği 300 bin ton fındığın olduğunu söyleyen ve pazara fındık akışı sürerken fiyat düşüşünün önüne geçmek içi piyasaları üretici lehine düzenlemek gerektiğini vurgulayan CHP Milletvekili Bektaşoğlu,  önergesinde şu sorulara yer verdi: “Alım yapacak” dediğiniz TMO’yu ne zaman devreye sokacaksınız, ne kadar bir kaynakla, ne kadar fındık alacaksınız. Uzun süredir piyasadan çekilen TMO’nun fındık alımı konusunda depo, ekip gibi imkan ve kabiliyeti olmadığı bilinirken, halen alım yapan Fiskobirlik’e sadece kaynak aktararak bu kurum üzerinden bir politika yürütmenin daha doğru olacağını düşünmekte misiniz?

Fındığın serbest piyasada sezon başlangıcında 15 TL’den 10 TL’ye düşmesi sonucunda, ülkemizin ve üreticimizin ne kadar bir gelir kaybına uğradığını açıklayacak mısınız; bu durumdan kim ya da kimlerin sorumlu olduğuna dair bir araştırma, çalışma ve inceleme yapmakta mısınız?”

Bektaşoğlu’nun önergesinde çarpıcı sorulardan  birisi de “

Yabancı fındık firmalarına Türkiye’ye yatırım yapmaları karşılığında fındık piyasasına müdahale etmeyeceğinize, dair bir taahhütte bulundunuz mu?” şeklindeydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir