logo

reklam
04 Kasım 2017

BEKTAŞOĞLU AFETZEDE MAĞDURİYETİNİ TBMM’YE TAŞINDI

BULANCAK VE ESPİYE’DE 162 KONUTUN 4 YILDIR BİTİRİLEMEMESİ İLE İLGİLİ TBMM’DE KONUŞAN VE SORU ÖNERGESİ VEREN CHP MİLLETVEKİLİ BÜLENT BEKTAŞOĞLU, ‘AYIPTIR, YAZIKTIR, GÜNAHTIR’ DEDİ VE BAKAN ÖZHASEKİ’Yİ GÖREVE ÇAĞIRDI     

Giresun’un Espiye ve Bulancak’ın Kovanlık beldesinde meydana gelen afetlerde mağdur olan aileler için yapılan ve 4 yıldır bitirilemeyen 162 konut, bir kere daha CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu tarafından TBMM gündemine taşındı.

“YURTTAŞLARIMIZI İKİ KEZ MAĞDUR ETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK”

Genel kurulda bu konuda bir konuşma yapan Bektaşoğlu,  inşaatların tamamen durduğunu ve konutların çürümeye terk edildiğini ifade ederek bakanlığı göreve çağırdı. Milletvekili konuşmasında, “ortada sorumluluğu üstlenecek, muhatap kimse yok. Müteahhit firma ise ödenek gelmemesini mazeret olarak öne sürüyor. Bu durum haklı tepkilere neden oluyor.  Bu konuyu ilgili bakanlıkların gündeme almasını, acil olarak inceleme yapılmasını bekliyorum. Bu yurttaşlarımızın afet mağduriyetine, mağduriyet eklemeye kimsenin hakkı yok. Ayıptır, yazıktır ve de günahtır” dedi.

“BU GECİKMENİN SORUMLUSUNU” ÖNERGEYLE SORDU

Bektaşoğlu, bu konuya ilişkin olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması için TBMM Başkanlığına soru önergesi de verdi.
CHP Milletvekili soru önergesinde şu soruları yöneltti:

1-Giresun’da, önceki yıllarda Yağlıdere ilçesi ve Bulancak Kovanlık beldesinde meydana gelen sel, toprak kayması ve heyelanlar nedeniyle iskan nakil kararı alınarak boşaltılan alanlarda yaşayan afet mağduru yurttaşlarımızın, barınma sorunlarının bugüne kadar çözülememesiyle ilgili yaptığınız bir araştırma mevcut mudur?

2-Afet mağduru yurttaşlarımız için Espiye Adabük ve Bulancak Pazarsuyu mevkinde, projelendirilerek 4 yıl önce yapımına başlanan toplam 162 afet konutunun afetzedelere tesliminin 2 yıl gecikmesinin nedeni nedir, bu gecikmenin sorumlusu hangi kamu kurumudur? 

3-Binaların tamamlanmamasına neden olarak gösterilen, müteahhit firmaya düzenli hakkedişlerinin verilmediği, ödenek aktarımının durduğu yönündeki iddialar doğru mudur?

4-Konutların daha tamamlanmadan çürümeye terk edilmesinin kamuya toplam zararı ne olacaktır? Müteahhit firmaya işten el çektirildiğine göre; bu konutların en kısa zamanda bitirilerek teslimi için bir müdahaleniz olacak mıdır?

5-Afet mağduru yurttaşlarımızın 4 yılı aşkın bir süredir barınma sorununu nasıl çözülmüştür? Bununla birlikte; onlar, afet yörelerindeki tarım arazilerini veya diğer gelir getirici işlerini de terk ettiklerine göre, çalışma ve üretme koşulları da ortadan kalktığından; bakanlık olarak bunun telafisi ve yaşamlarını sürdürmeleri için hangi çalışmalar yapılmıştır?

6-Giresun’da 2003’den bu yana meydana gelen afetlerde mağdur olan yurttaşlarımızın sayısı ne kadardır, bunların barınmaları için yapılan ve teslim edilen konut sayısı ne kadardır?

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?