Ulusal

BEKİR COŞKUN DA ARTIK YOK!

TÜRK BASINI BİR ONUR TİMSALİNİ KAYBETTİ

Bir süredir kanser tedavisi gören Sözcü gazetesi yazarı usta gazeteci Bekir Coşkun hayatını kaybetti. Ölümü büyük üzüntü yaratan Coşkun, 4 Ekim 2020’de de tedavi sürecine ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapmıştı. Coşkun’un Twitter hesabında“Ben Amerikan hastanesinde kanser tedavisi gördüm… Çok başarılı geçti… Sanırım kanseri yendik… Ama sonraki süreçte, değerli hocaların elinden üniversite olanaklarının alındığını ve tek başlarına çırpındıklarını gördüm… Siyasi iktidarın istediği şeydi bu… Şu an iyi değilim…”diye yazmıştı.
BEKİR COŞKUN’UN HAYATI
1945 yılında Şanlıurfa’da, memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi.
Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1974’te foto muhabiri olarak işe başladı. Daha sonra polis muhabirliği, parlamento muhabirliği yaptı. 1978’de Günaydın Gazetesi’ne geçti. Köşesinin adı Dokuzuncu Köy’dü. 1987’de Sabah Gazetesi’nde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı. 1993’te Hürriyet Gazetesinde geçti.
Şu ana kadar yayımlanmış 4 adet kitabı bulunmaktadır: “Dövlet”, “Avukatımı İstiyorum”, “Pako’ya Mektuplar” ve “Ben Pako”. Köpeği Pako’nun adıyla kaleme aldığı yazılar yayımlanmıştır.
TRT’de yayımlanan “Pako’ya Mektuplar” adlı dizi başta BBC olmak üzere altı AB ülkesi televizyonu tarafından satın alınmıştır. Hayvansever kişiliğiyle de bilinen yazar; keman çalabilmektedir, bir doğa ve deniz tutkunudur. Yaz ayları Ayvalık’ın Cunda Adası’nda ikâmet etmektedir. Bekir Coşkun, 9 Eylül 2009 tarihi itibarıyla Hürriyet Gazetesi’de ayrılıp, 25 Eylül 2009 tarihi itibarıyla HaberTürk gazetesinde yazılarına başlamıştır.
Ancak referandumda AKP hükümetine karşı yazdığı yazılardan dolayı baskı gördüğünü iddia eden Coşkun’un işine 20 Eylül 2010 itibariyle de son verilmiştir. Bekir Coşkun, 3 Kasım 2010 tarihinden itibaren Cumhuriyet Gazetesinde Onuncu Köy köşesinde yazılarına devam etti.
Bir süre sonra Sözcü’de yazmaya başladı. Sözcü’de yazdığı dönemde rahatsızlanan Coşkun, kanser tedavisi görmeye başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir