Giresun

Bekir Bayram:“Medya özgürse demokrasi de güçlüdür”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Giresun Gazeteciler Derneği (GGD) Başkanı Bekir Bayram, basın demokrasinin vazgeçilmezlerinden olduğunu savundu.

Basının özgür olmadığı bir ülkede, demokrasiden söz edilemeyeceğini vurgulayan Bayram, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılarak, hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara kavuşturulmasının basının en önemli kazanımlarından olacağını söyledi.

Bayram, basının, ekonomik, kültürel, sosyal değerlerin korunmasında ve geliştirilmesinde önemli bir görev yüklendiğini ifade etti.

Bayram, ''10 Ocak 1961'de gazetecilerin haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla başlattıkları mücadelenin 54. yılındayız. 10 Ocak basın çalışanları için önemli bir gündür. Halk ile yönetim arasında bir köprü vazifesi gören, zor dönemde de önemli işlevler yüklenen Türk basını özellikle son yıllarda büyük bir gelişme göstermiş, çağa ayak uydurma gayreti içine girmiştir. Basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması, hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara kavuşturulması basına daha da güç kazandıracaktır. Yerel medya bu dönemde işlevi konusunda zihinsel bir gelişme göstermekle kalmamış, gelişen teknolojik imkanlardan yararlanma konusunda da atılım yapmıştır. Basın kuruluşları, ülkemizde siyasi, ekonomik ve kültürel değerlerin korunmasında ve geliştirilmesinde çok önemli misyonları olan kurumlardır. Basın kuruluşlarında görev yapan gazeteciler, toplumun çıkarlarını göz önünde bulundurarak halkın doğru haber alma özgürlüğü yolunda hizmet etmek gibi büyük bir görevi üstlenmiş durumdadır. İlimizde görev yapan gazetecilerimizin bu görevi başarıyla sürdüklerine olan inancım tamdır” dedi.

Bayram, ''Bağımsız ve yansız basının olmadığı bir ülkede, demokrasiden ve özgürlüklerden söz edilemez. Demokrasinin sağlıklı işlemesi ve demokratik kültürün, toplumun tüm katmanlarında tam olarak yerleşmesi için özgür bir medya ortamı elzemdir. Medya özgürse demokrasi de o derece güçlüdür. İletişim çağının yaşandığı ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla değiştiği günümüzde, gazetecilik mesleğini yapanların çalışma koşullarının, bu değişime ayak uydurmada zorluk yaşamaktadır'' ifadelerini kullandı.

Bayram, tüm çalışan gazetecilerin gününü kutlarken, yürüttükleri AB projesi kapsamında hazırlayacakları kitap için de makale desteği isteğini tekrarladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir