logo

reklam
05 Aralık 2016

BAŞKAN AKSU: AB’NİN KURULUŞ İLKELERİNİ BENİMSİYORUZ

Giresun Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılacak olan 6.Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri başlıyor.

Belediye Başkanı Kerim Aksu ve AB Türkiye Büyük Elçiliği Siyasi İşler Bölüm Başkanı Müsteşar Vincent Guillaume Poupeau birlikte düzenledikleri basın toplantısıyla tüm Giresunluları filmleri izlemeye çağırdılar.

Basın toplantısında Avrupa Birliğinin bir barış projesi olduğunu anlatan Belediye Başkanı Kerim Aksu; “Biz Avrupa Birliği’nin kuruluş ilkelerini destekliyoruz. İnsan hakları, insanlığın en temel değeridir.  Bu gün 5 Aralık, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği gündür. Birçok Avrupa ülkesinden önce Türk kadını bu hakkı elde etmiştir. Biz bu tarihte insana eşitlik sağlayan milletin çocuklarıyız. Dünya savaşlarla dram yaşamaktadır. 2. Dünya savaşından sonra en ciddi göç hareketi yaşanmaktadır. Ülkemize 3 milyon Suriyeli savaştan kaçarak sığınmıştır. İnsan hakları dramlarını bir nebze duyurmak, dile getirmek için yapılacak 6. İnsan Hakları Film Günlerinin etkili olmasını bekliyorum.  Sorunların üstesinden İnsan Hakları çerçevesinde gelebiliriz. Bu hakların ihlallerini her şekilde dile getirmeliyiz. AB Türkiye Delegasyonu tarafından Giresun’da bu etkinliğin düzenlenmesi, Sayın Müsteşarın toplantımıza katılması ve Giresun için kullandığı güzel ifadelerden dolayı teşekkür ediyorum. 8- 11 Aralık tarihlerinde yapılacak Film Günlerine herkesi davet ediyorum” dedi.

Giresun’dan çok etkilendiğini ve Giresun’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Vincent Guillaume Poupeau, kenti gezdiğini ve çok etkilendiğini belirterek; “Burada çok etkileyici tarih, kültür ve coğrafya var. Şahsıma gösterilen misafirperverlikten çok memnunum. Böyle bir etkinliğin insan haklarının değer gördüğü bu şehirde yapılması çok önemlidir. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde düzenlediğimiz etkinliğimiz 6 yıldır devam etmektedir. 2016 yılında insan hakları büyük ihlallere uğradı. Binlerce kişi savaş yüzünden canından ve yurdundan oldu. Çoğu kişi engelli kaldı. Aynı zamanda insan hakları için mücadele de arttı. Bu filmler bizlere ders olacaktır. Kimlik, sevgi, saygı en temel değerlerdir ve insan hakları evrenseldir. Bu projede bizlere tam destek veren Sayın Başkan Kerim Aksu’ya teşekkürlerimi sunuyorum” İfadelerini kullandı.

POUPEAU; “TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ GÜÇLENEREK DEVAM EDECEK”

Müsteşar Vincent Guillaume Poupeau, bir soru üzerine de şu açıklamayı yaptı: “Türkiye ve AB üzerlerine düşeni yapmalı. Brüksel’de Türkiye’nin üyeliği için çalışan önemli insanlar var. Türkiye kadınlara seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden önce vermis bir ülke. AB’nin Türkiye’den, Türkiye’nin AB’den alacağı çok şey var. Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?