GiresunManşet Üstü

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÇAĞRISI

Giresun Gazeteciler Derneği'nin olağan genel kurul toplantısı, yapıldı. Tek liste ile girilen seçimlerde,  derneğe kayıtlı 102 üyeden 33'ü oy kullandı ve Bekir Bayram yeniden başkan seçildi.
Dernek lokalinde gerçekleşen ve  divan başkanlığını Cahit Akdoğan, üyeliklerini Ali Işık ve Kamil İşcan'ın  yaptığı genel kurulda konuşan Başkan Bekir Bayram, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz NTV Bölge Müdürü Ahmet Kayacık ve ebediyete intikal etmiş gazetecileri saygı ve rahmetle andığını söyledi.

BAYRAM:ASLA POLİTİZE OLMADIK

Bayram, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu, Gazeteciler Konfederasyonu kuruluşuna destek verdiklerini ve derneği en iyi şekilde temsil ettiklerini belirterek,  "Atatürk ilkelerinden ve cumhuriyetin temel değerlerinden ödün vermeden bugüne kadar görevimizi sürdürdük. Asla politize olmadık. Basın özgürlüğünün kısıtlanmasına yönelik baskılara karşı mücadele verdik. Basın ve fikir özgürlüğünün savunulmasının öncüsü olduk. Bu konuda şiddete maruz kalan arkadaşlarımıza sahip çıktık. Onların haklarını savunduk. Özellikle 'Temiz Kalemler' kampanyası başlatarak Türkiye'ye örnek olduk" dedi.

"Önümüzdeki süreçte derneğimizi kurumsal hale getirmek istiyoruz" diyen Bayram, 2014 yılının Gazetecilik Başarı Ödülleri'ni açıklayacaklarını söyledi ve çalışmaları süren AB projeleri hakkında dernek üyelerine bilgi verdi.

DSC_7878

GAZETECİLER KONUŞTU

Genel kurulda konuşan gazeteci Ufuk Kekül, "Türk basınının demokrasiyi, hukuku insan hak ve özgürlüklerini,hak ve adaleti savunmada görev ve sorumlulukları var.  Giresun'un ise özgür, korkusuz manşetler atan ve yaptığı haberlerle gündem belirleyen, sorunları dile getiren  bir basına ihtiyacı var. Varlığı sürdürmek için ekonomik güce ihityaç var ama lütfen biraz da gazetecilik yapalım" dedi.

ehq5j

Hasan Seyis ve Mehmet Yaşar dilek ve temennilerin dile getirirken, Cavit Özdemir,Vali, milletvekilleri, belediye başkanı ve diğer protokol üyelerinin toplantıya katılmamasını eleştirdi. Özdemir, "Nerede bu ilin yöneticileri, milletvekilleri.Neden katılmadılar. Gazetemizde çeşitli haberler yapıyoruz. Ama kimse bunları dikkate alıp açıklama yapmıyor. İlin milletvekilleri gazetecilerin telefonuna bakmıyor. Bu garip bir durum. Biz yazıyoruz, biz okuyoruz." diye konuştu.

Mustafa Öztürk ise; "basını özgür olmayan ülkede hukuktan söz edilemez.Dernek olarak bu konudaki tavrımızı geliştirmeliyiz. Giresun Basını da özellikle ulusal medyada güçlü olursa, Ahmet Kayacık gibi değerler içinden çıkarabilirse, güçlü, tanınmış, sanatçı,bilim adamı, bürokrat, siyasetçi yetiştirsek başarılı ve etkin oluruz" ifadesinde bulundu.
Genel kurulda oy birliği ile derneğe ait bir internet sitesi kurulması ve yayın organı çıkarılması da karara bağlandı.

İŞTE YENİ YÖNETİM
Daha sonra yapılan seçimlerde, derneğin yönetim kuruluna; Bekir Bayram, Namık Baltaoğlu,Ahmet Bilge İsmet Küçükbayrak ve Mustafa Demir seçildiler.

DSC_7900Genel kurulda ayrıca  Gazeteciler Konfederasyonu delegeliğine Bekir Bayram ve Ufuk Kekül seçilirken, Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu delegeliklerine de seçim yapıldı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir