Ulusal

Başbakan Erdoğan Bismil’de konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır temaslarına Bismil’de katıldığı toplu açılış ile devam etti. Burada bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Diyarbakır ve Bismil’de yapılan yatırımlar hakkında bilgiler verdi. Diyarbakır’a yapılan yatırım tutarının 740 milyon lira olduğunu ifade eden Erdoğan, Bismil ve Ergani’de yapılan yatırımlarla birlikte bu tutarın 880 milyon lira olduğunu söyledi. Erdoğan, Silvan Barajı ile Bismil’in tarihinin değişeceğini ifade etti.

ŞİVAN PERVER 37 YIL SONRA TÜRKİYE’YE GELDİ

Dün Diyarbakır’da gerçekleştirilen programlara dikkat çeken Başbakan Erdoğan, yerel sanatçı Şivan Perver’in 37 yıl sonra Türkiye’ye gelerek İbrahim Tatlıses’le birlikte konser verdiğini hatırlattı.

Diyarbakır’ın barış ve huzura sahip çıkması gerektiğine vurgu yapan Erdoğan, “Diyarbakır ne kadar huzurlu olursa, Erbil de Musul da Bağdat da Şam da Kamışlı da o kadar huzurlu olur” dedi.

Diyarbakır’ın bölgenin ve İslam dünyasının kutup yıldızı bir şehir olduğuna değinen Erdoğan, “Diyarbakır evliya kabirleri ile sadece Türkiye’nin değil, dünyanın yüzünü döndüğü bir şehir” dedi ve Diyarbakır’ın huzura ve barışa güçlü bir şekilde sahip çıkması gerektiğini söyledi.

DİYARBAKIR’DA HUZUR VE BARIŞI GÖRDÜK

Diyarbakır’da dün farklı bir atmosferi gördüklerini ifade eden Erdoğan, “Diyarbakır’da huzuru, barışı gördük, ‘artık yeter’ diyenleri gördük, ben inanıyorum ki Bismil de aynı şeyi söylüyor. Diyarbakır’da annelerin, babaların yüreklerindeki güveni, gururu gördük. Esnafın güldüğünü gördük. Tarihi mekanların Türkiye’nin her yerinden ziyaretçileri ağırladığını gördük. Çözüm süreci Allah’a ham olsun Diyarbakır’ı değiştiriyor. Kardeşlerim, Bismil’de kardeşliğin güç kazandığını görüyorum” şeklinde konuştu.

“Çözüm süreci bir kaç ay içerisinde bizi bu kadar değiştirdiyse, varın bir kaç sene sonrasını siz düşünün” diyen Erdoğan, Diyarbakır değiştikçe, doğu ve güneydoğunun, Irak’ın Suriye’nin değişeceğini söyledi.

RET, İNKAR VE ASİMİLASYON POLİTİKASI BİTTİ

Kendi iktidarları ile birlikte ret, inkar ve asimilasyon döneminin bittiğine vurgu yapan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben Türk’e Türk kardeşim diyebiliyorum, Kürt’e Kürt kardeşim diyebiliyorum, Laz’a Laz kardeşim diyebiliyorum, Çerkez’e Çerkez kardeşim diyebiliyorum. Biz bütün bu farklılıklarla tek milletiz. Kardeşlerim, bu kavramın içerisinde, millet kavramının içinde, Kürt’ü de var, Türk’ü de var, Laz’ı da var, Çerkez’i de var, Gürcü’sü de var, Romanı da Boşnak’ı da Arnavut’u da herpsi var. Kardeşlerim bu tek milletin bir bayrağı var, tek bayrak ve bu bayrağın rengi şehidimizin kanıdır, hilal bağımsızlığımızın ifadesidir, yıldız, şehitlerimizin ifadesidir. Biz ne diyoruz, ‘Hakkıdır hakka tapan milletimizin istiklal.’ Öyleyse bizim tek vatanımız var. Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet. Böyle yürüyeceğiz geleceğe. Bizim başka bayraklara ihtiyacımız yok. Bizim ülkemizi bölene, bu gayretin içerisine girenlere müsamahamız yok. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, beraber olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.”

HOCAEFENDİ ‘CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN NİYETİNE’ DEMEYECEK

“Ben sizi niye seviyorum?” diyen Erdoğan, “Ben sizi Allah için seviyorum. Ne Türk olduğunuz için ne Kürt olduğunuz için ne Laz ne şu ne bu olduğunuz için değil. Beni yaradan Allah sizleri yarattığı için seviyorum. Makam mevki için değil. Ne olacak? Sonunda gideceğimiz yer kara toprak. Ne yapacaklar? Bizi iki metreküp mezara gömecekler. Buraya gömerken hocaefendi musallada ne diyecek? Cumhurbaşkanı niyetine demeyecek, Başbakan niyetine demeyecek, milletvekili, bakan niyetine demeyecek, trilyarder, milyarder niyetine demeyecek. Ne diyecek? Er kişi niyetine diyecek. İmanı olanlar için söylüyorum. Hatun kişi niyetine diyecek. Başka bir şey var mı? Oraya gömecekler, gidecekler, ne yaptıysak onunla oradayız. Öyle mi? Baki ne diyor: ‘Baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş meğer’ diyor. Ondan başka bir şey yok. Bu dünyada ne yaptıysak o gelecek bizimle. Hayırsa hayır, şer ise şer bizimle gelecek” dedi.


 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir