logo

reklam

BARO’DAN ‘MAKUL ŞÜPHELİ’YE TEPKİ

Giresun Barosu Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, kamuoyunda yargı paketi olarak adlandırılan ve geçen hafta TBMM’ de kabul edilen  6572 sayılı yasanın hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğunu iddia ederek, "Bu yasa ile yargı dizayn edilmeye çalışılmakta Yargıtay ve Danıştay'da siyasi iktidarın etkinliğini artıracak bir çok değişiklikler yapılmaktadır" dedi.
CMUK'un somut delillere dayalı kuvvetli şüphe” ibaresi “makul şüphe” şeklinde değiştirildiğini hatırlatan Uzunalioğlu,""artık makul şüphe ile insanlarını özgürlüğü kısıtlanabilecek, arama,gözaltına alma hatta tutuklanma mümkün olacaktır.Bu gidiş çok tehlikeli gidiştir. Hiçbir hukuk devletinde makul şüphe ile insanların özgürlüğü asla ve asla kısıtlanamaz. Makul şüphe kavramı kişiden kişiye değişen ve herkesin dünya görüşüne göre değişebilen kavramdır. Makul şüphe kavramı getirilerek insanların somut delillere dayanmadan keyfi olarak özgürlüğünün kısıtlanması toplum üzerinde korku yaratmaktadır. Hukuk devletinde makul şüphe kavramı makul değildir" ifadesini kullandı.
Başkan Gültekin Uzunalioğlu, yazılı açıklamasında şunları söyledi: "Yine bu yasayla Avukatların dosya inceleme hakları kısıtlanmaktadır. Yargılamada vatandaşı temsil eden savunma makamında bulunan avukatların dosya inceleme hakkının kısıtlanması vatandaşın özgürlüğüne vurulmuş bir darbedir. Özgürlüğü kısıtlanan vatandaşın Avukatının dosya inceleyememesi evrensel hukuk kurallarına aykırı olduğu gibi hukuk devletinde rastlanır bir durum değildir. İddia makamı elinde olan dosya, savunma makamında kaçırılacak ve silahların eşitliği prensibi dediğimiz kural hiçe sayılacak ondan sonra da hukuk devletinden bahsedilecek. Bu mümkün olamaz. Avukatların dosya inceleme yetkilerinin kısıtlanmasını kabul etmiyoruz. Bu tür uygulamaların ancak ve ancak totaliter rejimlerde olabileceğini düşünüyoruz.  
Ayrıca Adli yıl açılış törenlerini kaldırılması düzenlemesi de tamamen savunma makamı temsil eden Avukatların Başkanı'nın konuşmasının engellenmesi içindir. Bunlar hukuk devletinde olmaması gereken uygulamalardır"
Uzunalioğlu,"Bu yasal düzenlemeler hukuk devletinin ruhuna aykırı olduğundan bu düzenlemeleri doğru bulmuyoruz ve tüm yetkilileri bu düzenlemeleri geri almaya çağırıyoruz"dedi. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?