logo

reklam

BARO BAŞKANI UZUNALİOĞLU’NDAN TARİHİ ÇAĞRI

Adli Yılın açılış töreni Giresun Valiliği önündeki alanda Giresun Barosu’na bağlı avukatların katılımıyla yapıldı. Törene CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu da katılırken,  yayımlanan genelgeye uyan Cumhuriyet Başsavcısı ve Ağır Ceza Reisi bu yıl törenlerde yer almadı.

DSC_7293
Giresun Baro Başkanı Avukat Gültekin Uzunalioğlu, yeni adli yılın açılış töreninde yaptığı konuşmada, yargı bağımsızlığına vurgu yaptı. DSC_7299
Mesleki sorunların yanı sıra ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Uzunalioğlu şunları söyledi: “7 Haziran genel seçimlerinin hemen akabinde sanki bir yerlerden düğmeye basılmış gibi ülkemiz ateş çemberine ve kan gölüne döndü. Bu süreçte siyasi sorumluluk alması gerekenler ise siyasi ikbal peşindeler. Oynanan erken seçim tiyatrosunda bu sürecin oylarını artırıp artırmadığı hesabı içindeler. Ne olursunuz bu ateşi söndürelim. Bu güzelim yurdumuzda insanca, özgürce, kardeşçe ve barış içinde yaşamaktan bizleri mahrum etmeyin. Terörle kararlılıkla, ancak Devlet olmanın sorumluluğu ve hukuk sınırları içinde kalınarak mücadele edilmeli, bu mücadeleden asla taviz verilmemelidir. Türkiye’yi kanlı bir boğazlaşmaya götürecek bir takım provokasyonlara karşı uyanık olunmalı, etnik veya mezhepsel ayrımlar reddedilmeli, ayrıştırıcı, insanları kutuplaştırıcı söylemlerden vazgeçilmeli, kardeşlik ve birlikten uzaklaşılmamalı, milli birlik ve beraberliğe, hukukun üstünlüğüne sımsıkı sarılınmalıdır”.

Yargının bağımsız, savunmanın özgür ve güçlü, her yerde hukukun egemen olacağı bir adli yıl olması dilediklerini vurgulayan Uzunalioğlu, “Ülkemizde Anayasa ve hukuk bizzat ülkeyi yönetenler tarafından adeta askıya alınarak, yargı bağımsızlığı ve hukuk güvenliği yok edilme aşamasına gelmiş, hukuk devleti büyük yara almıştır. Kimsenin hukuk güvenliği olmadığı gibi vatandaşın yargıya güveni sarsılmıştır. Vatandaş yargı mensupları arasındaki  gruplaşmayı sorgulama noktasına gelmiştir.

Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkesi demokrasinin en önemli unsurudur. Bu değerler devletin topluma ve bireylere lütfu değil,uzun tarihsel mücadele ve birikimin ürünüdür. Hukuk devletinin olmazsa olmazı bağımsız ve tarafsız yargıdır. Bağımlı ve taraflı yargı ancak totaliter rejimlerde olur. Hukuk Devletinde hukuk hiçbir zaman baskı, intikam ve rövanş alma aracı olarak kullanılamaz. Hukuk güvenliği herkes için bir gerekliliktir. Hiçbir gücün yargıya egemen olmasına izin verilmemelidir. Tarih hukukun bir gün herkese lazım olacağını ve kimsenin yargısının da kimseyi kurtarmaya yetmediğini defalarca göstermiştir.

Ülkeyi yönetenlerin Anayasaya, hukuka, yargı denetimine, ülkenin bölünmez bütünlüğüne bağlı olarak hareket etmesi bir zorunluluktur” dedi.DSC_7310
Yapılan konuşmanın ardından Giresun Barosu lokalinde kokteyl düzenlendi. DSC_7320

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?