logo

reklam

BALLI İHALE

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar, Görele’deki gayrimenkullerin satışı için yapılan ihaleyi; ‘ fiyatları beğenmedikleri’, ‘beklentilerinin altında fiyat oluştuğu için’ iptal ettiklerini açıklamış.

Usulsüzlük var diyenleri  de yalanlamış.

 

Kendisi avukattır, ‘yalan söylüyor’ dememi bekler, Sabri Öztürk önde o arkada mahkemeye koşacaklar ya…Ama eh ben de gazeteciyim der miyim. Boşuna beklerler; ‘yalancı’ demem…

Şöyle derim: Sayın başkan doğruyu söylemiyor. Hatta gerçeği öyle bir çarpıtıyor ki…Yalan lafı hafif kalır.

 

Akçeli işlerden hiç anlamam. Paradan hep uzak durdum.Bugüne kadar bir arada gördüğüm para 5 bin lirayı geçmedi, bin liradan yukarı gelirim de olmadı.

Ama bu işteki garipliği anlayabiliyorum.

 

Birincisi…

 

FKB’nin satışa çıkardığı 2.550 metrekare, kent merkezindeki  o gayrimenkullerinmahkeme aracılığı ile oluşturulan bilirkişi heyeti tarafından belirlenen fiyatı 7 milyon 851 TL.

 

Birliğin belirlediği ihale fiyatı ise;2 milyon 550 bin TL…  

 

Yani Bayraktar , söz konusu arsayı 5 milyon 351bin lira eksiğine bir fiyatla satmaya kalkıyor.

 

İkincisi…

 

Buraya dikkatinizi çekerim: İhaleye katılan firmalardan birisi olan Akyürek Kardeşler Şirketi’nin arsa üzerinde 2 milyon 500 bin lira alacağına karşılık ipotekkararı var.

 

Ama bu karar ihale şartnamesinde belirtilmiyor.

 

Ancak işi kurcalayan, peşini bırakmayan Fikri Bilge’ye (kutlarım), FKB yazıyla cevap veriyor ve ‘ ihale sonrasında tapu işlemleri sırasında ipoteğin kaldırılacağını’ söylüyor.

 

Sanki  Bayraktar, o şirkete ‘sana burayı, alacağıma karşılık vereceğim, ipoteği de kaldıracağım’ demiş gibi.

 

Enteresan olan şu…

 

Bu şirket FKB’nin ürünlerini pazarlıyor. Yani birlikten 2 milyon 500 bin lira alacağının olması, birliğin bu şirkete borcunun olması, borç karşılığında alacağı olan FKB’nin kendine ait arsasını ipotek göstermesi mümkün değil.

 

Bunun tersinin olması, yani  şirketin FKB’ ye borcunun olması gerekir. Firmanın da birliğe teminat vermesi, ipotek falan göstermesi gerekir.

 

İnsanın aklına şöyle bir soru geliyor: Acaba birlik bu şirkete elden para mı verdi?

 

 

 

İşin püf noktası burada.
Akyürek Kardeşler Şirketi, 13 şirketi olan Ak Parti Şanlıurfa milletvekili KİT Komisyonu üyesi Mehmet Akyürek’e ait.
Böyle bir kimlik olunca akan suları durur.Herkes, aynı partinin milletvekilleri de dahil; bu işin takipçisi olur.

 

İlinin en önemli kuruluşunun malını mülkünü yandaş Urfalı’ya satmaktan ne menfaatleri olacaksa…

 

Belki de alışkanlık… Nasıl ki;  Araplara konut yapma amacıyla Seka’nın arazisini TOKİ’ye pazarlamak için mesai harcadılarsa, burada da aynısını yaptılar.

 

Benzerlik çok. Orada FKB’yi batırıp yandaşı kurtarma, burada Giresun’u batırıp yandaş MİLDA’yı kurtarma var…

 

Sadece rakamlar farklı. MİLDA satışında 33 trilyon nerede belli değil…
Soran da yok.

 

 

 

Ballı ihale sürecinin başlangıcı da enteresan.

 

Söz konusu arsa imarda fındık işletmeleri alanı. Yani fındıkla ilgili işler yapılabilir. Ama Görele Belediyesi bu alanın imar durumunu değiştiriyor ve kentsel dönüşüm alanı haline getirerek rantını yükseltiyor.

 

 

 

Siz bakmayın Bayraktar’a. Bu ihalenin iptal gerekçesi süreçteki usulsüzlüklerdir. Şimdi kılıfına uydurularak, aynı şartnameyle  o ihale yenilenecek.

 

Ama fiyat değişmeyecek.

 

 

 

Alın size katmerli usulsüzlüklerle dolu ballı bir ihale öyküsü.

 

 

 

Batan geminin malları bunlaaaarrrr…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...