GiresunUlusal

BALIK AVI SEZONU BAŞLIYOR…RASTGELE…

 

Su Ürünleri Avlanma Sezonu 1 Eylül 2014 tarihinde başlıyor.  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, sezon öncesinde yaptığı açıklamada, balıkçıların uyması gereken kuralları açıkladı.

Buna göre; Karadeniz’de; Ordu İli, Ünye İlçesinde; Taşkana Burnundan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü trol ile su ürünleri avcılığı,gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 24 metre derinlikten sığ sularda avcılık yapılması yasak.

Müdürlüğün açıklamasında, diğer yasaklar ve kurallar, şu biçimde yer aldı:

-Gırgır ağları ile hamsi avcılığı 16.00-08.00 saatleri arasında yapılacak olup, belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz.

-Gırgır ağları ile hamsi avcılığı yapacak balıkçı gemileri için, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği İl Müdürlüğünden Avcılık İzin Belgesi’nin alınması zorunludur.

-Denizlerden ve iç sulardan avcılık yolu ile elde edilen su ürünlerinin, karaya çıkış noktalarından itibaren ilk satışının yapıldığı yere, toptan satış merkezi, su ürünleri hali, soğuk hava deposu ve işleme tesisine naklindeNakil Belgesi alınması zorunludur.50 kg ve daha az miktardaki su ürünleri için nakil belgesi aranmaz.

-Dökme olarak balık unu yağı fabrikalarına gönderilecekler hariç; hamsi, istavrit ve sardalya balıklarının naklinde kullanılacak kasaların standart getirilmiş olup bu standartlara uyulması zorunludur.

-Deniz salyangozu avcılığının Algarna ile serbest olduğu dönemde sahilden itibaren 500 metre mesafe içerisinde istihsal yapılamaz. İstihsalinde gemide birden fazla algarna bulundurulamaz ve kullanılamaz.

-Denize bırakılan uzatma ağları, paraketelerin gündüz flâma (şamandıra), gece ise ışıklı şamandıra ile işaretlendirilmesi zorunludur.

-Limanlarda, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde ve bu yerlerin girişinde ana mendireğin girişinde ana mendireğin başından itibaren 100 m yarıçaplı alanda su ürünleri avcılığı yasaktır.

-Harşit Çayı, Batlama, Aksu, Pazarsuyu, Yağlıdere, Çanakçı ve Gelevera derelerinin denize karıştıkları yerler merkez olmak üzere, denize ve akarsu yönüne doğru 500 metre yarıçaplı sahalarda su ürünleri avcılığı yasaktır.

-Su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağları, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağları ve dolanan (drift-net) ağların kullanılması yasaktır.indir

Karasularımızda ve içsularda avlanan, satışa sunulan balık çeşitlerindeki standart boy sınırlamaları ise aşağıdaki tabloya göre olacak

 

Tür

Asgarî Boy (cm)

Tür

Asgarî Boy (cm)

Barbunya

13

Levrek

25

Dil Balığı

20

Lüfer

20

Eşkina

25

Mezgit

13

Hamsi

9

Palamut

25

İstavrit, Karagöz İstavrit

13

Pisi

20

Kalkan

45

Sardalya

11

Kefal (Amuderya kefali)

35

Tekir

11

Kefal (Diğer kefaller)

20

Uskumru

20

Kefal (Has kefal)

30

Alabalık (İç Sularda)

25

Kefal (Sarıkulak kefal)

30

Sazan (İç Sularda)

40

Kırlangıç

18

Yayın (İç Sularda)

90

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir