GiresunManşet Üstü

BAKÜ 20 OCAK ŞEHİTLERİ ANILIYOR

Bir süre önce açılışı yapılan Kafkas İslam Ordusu Meydanı’ndaki Kafkas İslam Ordusu Şehitleri Anıtı önündeki ilk tören, Bakü şehitleri için düzenlendi.  

 

 

 

b0c3912227

Giresun Üniversitesi Öğrenci Konseyi, Azerbaycan'da 20 Ocak 1990 tarihinde Sovyet askerleri tarafından gerçekleştirilen katliamın 25. yılı nedeniyle "20 Ocak Bakü Katliamı Şehitlerini Anma Töreni" düzenledi Güre Yerleşkesi’nde Kafkas İslam Ordusu Meydanı'ndaki anıtta düzenlenen törene,

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahir Kadakal, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Oral, İktisadi  ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Duman, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Anma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından GRÜ Konseyi Başkanı Ömer Faruk Kocatepe’nin konuşmasıyla sürdü.

Törene katılanlar 20 Ocak Bakü Katliamı Şehitleri anısına, Kafkas İslam Ordusu Anıtına karanfil bıraktılar.

Giresun Üniversitesi’nde yarın saat 14.00'da, Güre Yerleşkesi Rektörlük Konferans Salonu'nda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından "20 Ocak Bakü Katliamı Şehitlerini Anma Paneli"  gerçekleştirilecek.

RUS ASKERLERİ TANKLARI KADIN VE ÇOCUKLARIN ÜZERİNE SÜRDÜLER, RASTGELE ATEŞ AÇIP 137 KİŞİYİ KATLETTİLER… 

Bakü'de 20 Ocak 1990 tarihinde silahsız insanlara rastgele ateş açan ve üzerlerine tanklar süren Sovyet askerleri, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 137 kişiyi hunharca katlederken, 700 kişiyi ise yaralanmıştı. Ülkede bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktası olarak kabul edilen 20 Ocak’ta hayatını kaybedenler her yıl aynı dönemde anılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir