GiresunSon DakikaUlusal

BAKAN ÇELİK’TEN FINDIKÇIYA UMUT YOK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Trabzon’da düzenlenen koordinasyon toplantısına katıldı. Toplantı öncesinde yapılan açıklamaların ve beklentilerin aksine Çelik, fındıkta yaşanan fiyat düşüklüğüne müdahale ile ilgili bir açıklama yapmadı. Yaptığı açıklamada, bu yılla ilgili konuşmak yerine kurulacak fındık borsasıyla fiyatların düzeleceğini iddia eden Çelik, fiyatı düşük tutan sektör temsilcilerine adeta yalvardı.  

BAKANDAN SEKTÖRE: ALINAN KARARLARA UYUN

Bakan Faruk Çelik şunları söyledi: “Burada bazı uyanıklar fındıkta olsun, ette olsun, ekmekte olsun kendisine göre bir şey yaptığını zannediyor. Yanlış yoldasınız. Bu ülkeyi seviyor, bu ülkeden para kazanıyor, bu ülkede ticaret yapıyorsanız buradaki üreticiye dönük birlikte alınmış kararları öncelikle sizin uygulamanız gerekiyor. Sizin öne çıkarmanız gerekiyor ki gelecekte yaşanma ihtimali olan tarım ve hayvancılıktaki sorunları tümden ortadan kaldıralım. Fiyatları rekabet ortamında fındıkta daha sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlayacak alt yapıyı oluşturacağımızı fındık üreticilerimizin bilmesini istiyorum. İki gün önce sayın Başbakanımızla Konya’daydık. Konya’da ürün borsası ile ilgili talimatı hepiniz duydunuz. Ürün borsaları kuruluyor ve borsalar son derece önemli görevler üstlenecekler ve önümüzdeki dönem içerisinde fındık borsasını geliştireceğimizi ifade ederken, bu genel ürün borsasına dönük yapacağımız düzenlemeler çerçevesinde çalıştığımızı ifade etmek istiyoruz. Önümüzde en çok konuşulacak konudur. Bu konuda TMO ürünlerin depolaması ile uğraştı. Önümüzdeki dönem bu işten çıkıyor Kurulacak ürün ihtisas borsası ile fındık piyasalarına işlevlik kazandıracağız ve yaşlı fındık bahçeleri gençleştirme çalışmalarına destek vermeye devam edeceğiz. Haksız rekabet ve kazanca fırsat verilmeyecek” dedi.
Bakan Çelik toplantı öncesi gıda stantlarını gezerken kendisine çeşitli hediyeler verildi.

Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Bakanlık Merkez Birimleri ve ilgili kuruluşlar, bölge il müdürleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşların müdürleri katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir