GiresunUlusal

BAKAN CANİKLİ’YE SUÇ DUYURUSU

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, AKP Milletvekili Adayı olduktan sonra kamu görevini bırakmasına rağmen makam aracını bırakmayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Eski Müsteşarı Ziya Altunyaldız ve Bakan Nurettin Canikli hakkında suç duyurusunda bulundu.

Tanal, kanunsuz emri uygulayanlar hakkında, Taşıt Kanunu’na muhalefet, nüfuz ticareti, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, suçluyu kayırma suçlarından suç ihbarında bulunduğunu aktardı.

Tanal suç duyurusu dilekçesinde “Şüpheli Ziya Altunyaldız; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığı görevinden, 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi’nde Milletvekili Aday Adayı olmak için istifa etmiştir. Bu görevden istifa ettiği halde kamu görevi nedeniyle kendisine tahsis edilen 06 DG 2790 plakalı Audi A6 marka makam aracını kendi şahsi amaçları için kullanmaya devam etmiştir. Şüphelinin yukarıda da arz ve izah olunan haber metninde yer alan beyanları da bu iddiaların doğruluğunu kanıtlar niteliktedir” ifadelerini kullandı.

“BAKAN DA SUÇ İŞLEDİ”

Tanal, Ziya Altunyaldız’ın nüfuz ticareti suçu işlediğini dile getirerek, “Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin eski müsteşarının istifa etmesine rağmen makam aracını kullanmasına göz yumması söz konusu suçu işlediğinin açık kanıtıdır. Ayrıca şüpheli Bakan’ın bu suçu bildiği halde konu ile ilgili herhangi bir cezai ve idari işlem yapmamış olması Türk Ceza Kanunu madde 283 gereğince suçluyu kayırma suçunu işlediğini açıkça ortaya koymaktadır” dedi. Tanal bu gerekçelerle Bakan Canikli ve eski müsteşar Ziya Altunyaldız hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir