Giresun

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ’NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR

HABER-FOTOĞRAF:UFUK KEKÜL

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR
HEMŞERİMİZ PİRAZİZLİ EĞİTİMCİ ENVER YÜCEL’İN KURDUĞU BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ, GURUR KAYNAĞIMIZ OLMAYA DEVAM EDİYOR.   BAÜ BATUM TIP KADROSU, MEDİNA HASTANESİ, YÖNETİMİ, GÖRKEMLİ BİNASI VE YERLEŞKESİYLE GÜRCİSTAN’IN SAĞLIK ÜSSÜ OLMAYA ADAY

Bahçeşehir Üniversitesi’nin global zincirinin halkalarından olan International University Batumi Tıp Fakültesi’nin akademik yılı ve yeni kampüs binasının açılış töreni, Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi Batum’da gerçekleştirildi.

Açılış törenine, Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Danışma Kurulu, BM Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (UNITAR) Uluslararası Eğitim Merkezi Türkiye Başkanı BAÜ kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı BAÜ Global Başkanı Eğitimci Enver Yücel ve çok sayıda davetli katıldı.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR

JCI standartlarına göre inşa edilmiş ve güncel tesislerle donatılmış Fakülte, Batum Medina Hospital ile afilosyonu bulunuyor ve hastaneyle aynı yerleşkedeki yeni binasında, 20 farklı ülke ve kültürden gelen öğrencilere alanında uzman profesörlerle eğitim verecek.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR

ENVER YÜCEL: TIP FAKÜLTESİ GÜRCİSTAN’IN SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK

Törende bir konuşma yapan BAÜ Global Başkanı Eğitimci Enver Yücel, ülkemizin geçmişten gelen bir tarihi ve kültürel yakınlığı olan Gürcistan’la eğitim yoluyla da kurdukları ilişkinin, çeşitli fakülte ve yüksek okul açılışıyla da süreceğini söyledi.  “Kadınları güçlendirmeden sürdürülebilir kalkınma olmaz” diyen Yücel,BAÜ’nün Avrupa’nın, hatta dünyanın en büyük eğitim kurulu olduğunu , yörenin sağlık alanında pek çok ihtiyacı olduğunu ifade ederek, “sadece bir fakülte olmayacağız. Dünya standartlarında bir eğitim kalitesiyle ve laboratuvarlarla burada akademik araştırmalar yapan, hem hasta tedavi eden, hem de doktor yetiştiren bir sağlık üssü kuracağız. Bunun için bölgede güçlü olan Medina Hastanesiyle işbirliği yaptık.Üniversitemizde şu anda sadece tıp fakültesi mevcut. Bunu ileriki yıllarda sağlık alanı başta olmak üzere mühendislik fakültesi takip edecek ve 3 yıl içerisinde 1500 öğrenci hedefi ile 100’ü aşkın istihdam burada yaratılacak. Medina Hastanesi ile ilişki ve iş birliğimiz daha da fazla gelişip biz burayı uluslararası anlamda güçlü bir sağlık üniversitesine dönüştürmek istiyoruz. BAU Global olarak dünya üzerinde Washington DC, Berlin, İngiltere, Kıbrıs ve İstanbul’da üniversitelerimiz var. Bu üniversitelerimizin birbirleri ile olan ilişkisi ve iletişimi gelişecek Batum’daki üniversitemize daha da güç katacaktır. Üniversite olarak 21 yıl önce İstanbul’da kurulan ve daha öncesinde 52 yıllık bir eğitim kurumuyuz. En büyük eğitim kurumlarından biriyiz, hatta hatta en büyüğüyüz” diye konuştu.

BAÜ’nün Avrupa’nın, hatta dünyanın en büyük eğitim kurulu olduğunu söyleyen Yücel, “Tıp Üniversitemiz,  doktor yetiştirmenin yanı sıra  diş hekimliği, eczacılık, fizyoterapi gibi birçok alanlarda büyüyecektir. Ayrıca   mühendislik tıp ile de  birleştirilerek çok güzel  işler yapılacağına inanıyorum. Tıp Üniversitesi bir başlangıç olmuştur ve devamı yeni eğitim yatırımlarıyla gelecektir.”

““Kadınları güçlendirmeden sürdürülebilir kalkınma olmaz” diyen Yücel, “Öncelikle bu alanda yatırım yapmakla kadının da sağlık alanında  yer etmesini sağlayan adımları da atmış oluyoruz. Gelecekte birçok işlerin makinalar tarafından yapılacak olması beklentisi kadınlarımızı genç yaştan itibaren belli alanlarda  iş gücüne  gitmeyi sağlayacak önlemleri almak lazım. Biz bunu baştan beri düşünüyoruz. Görüldüğü gibi  Rektörlerimizin hepsi kadın. Kadının iş gücüne inanmak lazım. Bir toplumda  kadın ne kadar güçlü ise  toplumda  o kadar güçlüdür. Kadının güçsüz olduğu toplumun güçlü olması mümkün değildir” ifadesini kullandı.

PROF. DR. KARADENİZ: ULUSLARARASI GÜÇLÜ BİR AĞA SAHİBİZ

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR
PROF.DR.ŞİRİN KARADENİZ

İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz ise, üniversitelerinin dünyadaki birçok üniversite ile olan bağları ile uluslararası çok güçlü bir ağa sahip olduğunu belirterek “Buradaki öğrencilerimize aynı zamanda İstanbul’daki üniversitemiz ve diğer üniversitelerimizin ağında da yer aldıklarını öncelikle belirtmek isterim. İstanbul Bahçeşehir Üniversitesindeki Tıp Fakültemiz, Sağlık Bilimleri Fakültemiz yeni açtığımız Diş Hekimliği Fakültemiz ve bu lisans programlarının yüksek lisans ve doktora programlarıyla hem sağlık anlamında öncü eğitimler vermeye hem de araştırma geliştirme çalışmalarıyla ülkemize ve dünyaya katkı sağlamaya çalışıyoruz. Şimdi uluslararası bu bağlarımızı Batum’da arttırmayı planlıyoruz” dedi.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR
BAŞKONSOLOS MAKBULE KOÇAK

BAŞKONSOLOS: SAĞLIK VE EĞİTİMDE ORTAK GİRİŞİMLERİMİZ VAR

Törende konuşan Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Makbule Koçak da Türkiye- Gürcistan dostluğu ve iş birliğinin bütün alanlara yayılmış durumda olduğunu belirterek şöyle konuştu:
“Sağlık ve eğitim işbirliğinde de çok başarılı ortak girişimlerimiz var. Bugün burada hem Türkiye’de hem de uluslararası olarak kendini ispat etmiş çok başarılı eğitim kurumları ve üniversiteler açmış olan Bahçeşehir Üniversitesi ile yine buranın önemli bir hastanesi ulan Medina’nın güzel bir işbirliği ile ortaya çıkan bir eğitim kurumunun açılışındayız. Eğitime yatırım geleceğe yatırım ama sağlık eğitimine yatırım daha da önemli, hepimizin sağlıkta geleceğine yatırım. Türkiye sağlık alanında her geçen gün yatırımlarını artırıyor, sağlık amaçlı seyahatlerde önde gelen ülkelerinden biri haline geldi. Elbette bunun ön koşulu nitelikli bir eğitim kadrosu, nitelikli bir sağlık ve doktor kadrosudur. Burada ileri teknoloji ile hizmet verecek olan eğitim kurumumuz hepimiz için bölgemiz için çok önemli. Türkiye için Gürcistan için çok önemli, bunun tabii ki ekonomimize de önemli etkileri olacak.  Yakın vadede buraya ilk etkisi uluslararası öğrenci sayısındaki artıştır, uzun vadede ise bu uzman kişilere sağlığımızın emanet edilmesi hepimizin faydasına olacaktır”

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zaal Mikeladze de iki dost ülkenin her alanda işbirliği içerisinde olduğunu belirterek eğitimde önemli atılımlar yapan BAU Global’in ülkelerinde olmalarından mutluluk duyduklarını söyledi.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR
Açılış töreni yapılan konuşmaların ardından kurdelanın kesilmesi ve fakültenin gezilmesiyle sona erdi.

Törene, Batum Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Zaal Mikeladze, Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, Devlet eski Bakanı Burhan Kara, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Şirin Karadeniz, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç,  Acara Sağlık ve Sosyal İşler Bakan yardımcıcı Nino Nizharadze, Ajara Halk Sağlığı Merkezi Başkanı Rusudan Shavishvili, Ajara Yüksek Konseyi Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Leila Ghoghoberidze , Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi Rektörü Merab Khalvashi, Medina Hastanesi Genel Müdürü İris Borchochvili, City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı, Bahçeşehir Üniversitesi Güvenlik ve Koruma Genel Koordinatörü Emniyet Müdürü Osman Öztürk, Piraziz Belediye Başkanı Hüseyin Görgülüoğlu, BAÜ Rektör Danışmanı Turgay Polat, Türkiye ve Gürcistan’dan bürokratlar, akademik ve idari personellerle öğrenciler katıldı.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR

Bu gurur verici eğitim açılımını gerçekleştiren BAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Pirazizli hemşerimiz #Enveryücel‘i ve emek veren üniversite akademik ve idari personelini kutuluyoruz.

AÇILIŞ TÖRENİ FOTOĞRAFLARI

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN GLOBAL ATILIMLARI SÜRÜYOR

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir