Eğitim

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ FAS’A AÇILIYOR

Dünyanın birçok ülkesinde açtığı kampüs ve merkezler ile eğitimde sınırları kaldıran Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), Fas Yüksek Öğretim Bakanı Soumaya Benkhaldoun’u BAU Beşiktaş Kampüsü’nde ağırladı. BAU’nun Fas’ta yeni bir üniversite kurma konusunda çalışmalarına destek veren Benkhaldoun, “Fas’ta bir üniversite açmak için teklifiniz hala geçerli ise sizinle çalışmaya hazırız” dedi.

2013 yılında Fas’ta yapılan girişimlerin ardından Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), Fas yasalarına uygun diploma veren bir üniversite açmak için çalışmalara başladı. Fas Yüksek Öğretim Bakanı Soumaya Benkhaldoun’un BAU Beşiktaş Kampüsü ziyaretinde bir araya gelen BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ve BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, yatırımları en kısa sürede gerçekleştirmek için karar aldı. Kızının da bir Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisi olduğunu belirten Fas Yüksek Öğretim Bakanı Soumaya Benkhaldoun, “Fas’ta bir üniversite açmak için teklifiniz hala geçerli ise bu konuda sizinle çalışmaya hazırız” dedi.

Fas’ta yaşanan yasa değişikliklerinin, Fas yasalarına uygun bir üniversite açmak adına kendileri için çok olumlu bir gelişme olduğu belirten BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, “Fas’a ilgimiz her geçen gün artıyor. Çünkü Fas ile Türkiye ortak özellikleri olan iki ülke. Asya’nın kapısı Türkiye’den, Afrika’nın kapısı da Fas’tan açılıyor. Dolayısıyla stratejik ilişkiler adına da önemli adımlar atıyoruz. Bu adımların bir üniversite kurularak atılması da iki ülke arasında sağlam ve kalıcı bir ilişki olması açısından oldukça önemli. Fas’taki yasa değişiklerini inceliyoruz, biz yarın gelip yatırım yapacak kadar hazırız. Özellikle mimarlık ve sanat okulu konusunda çalışmalar yapacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir