GenelGiresunManşet ÜstüUlusal

AZERBAYCAN’IN YAS GÜNÜ…Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar, yayımladığı mesajda; 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinin Hocalı kentinde, 106’sı kadın, 83’ü çocuk toplam 613 Türkün Ermeniler tarafından katledilmesini, “insanlık tarihinin en kara günlerinden biri”olarak nitelendirdi.

Attar,açıklamasında,“İnsan Hakları dernekleri bu olayı, Dağlık Karabağ’ın işgalinden sonra gerçekleşen en kapsamlı sivil kıyım olarak değerlendirmişlerdir. BM sözleşmesi açısından bakıldığında ise; bu vahşice işlenmiş cinayetlerin bir soykırım olduğu aşikârdır Hocalı’da yapılan bu katliam insanlığa karşı işlenmiş ırkçı bir suçtur. Ermenistan Devleti kendi tarihinin korkunç karanlığıyla yüzleşip, bu gerçeği kabul ettiğinde; Hocalı Şehitleri’nin ruhları da huzura erecektir”dedi.

Aygün Attar, mesajında şunları söyledi: “Elbette ki demokratik kamuoyu olmanın gereği olarak; dünyada yaşanan bütün acılara ve haksızlıklara karşı tüm insanlar gibi bizler de duyarlıyız. Fakat; atalarımızın cesaretle yazdığı büyük ve ortak tarihimiz bizlere, 26 Şubat 1992’nin sadece kardeş ülke Azerbaycan’ın değil, Türk Dünyası ile birlikte insanlık tarihinin de en kara lekelerinden biri olduğunu, tüm dünyaya anlatmak ve kabul ettirmek sorumluluğunu yüklemektedir.

Yeni nesillerin bu vahşetten ders alarak,  insanlık için daha mutlu bir geleceğin oluşturulmasında bilinçli bireyler olarak yetişmeleri dileğiyle; katliamın yıl dönümünde şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükranla anıyoruz.

Bu vesileyle bir kere daha Azerbaycan halkı nezdinde Türk Dünyasına başsağlığı diliyoruz”.

Öte yandan bugün saat 11.00'da, Güre Yerleşkesi Kafkas İslam Ordusu Meydanı'nda Hocalı Katliamı'nın 23. Yıldönümü münasebetiyle Anma Töreni gerçekleştirileceği bildirildi. GRÜ'den yapılan açıklamaya göre, Saat 14.00'de ise; oturum başkanlığını İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Duman'n yapacağı bir panel var. Panele; Azerbaycan Milli İlimler Akademisi'nden Şube Müdürü Dr. Hacı Hasanov ve "Hocalı Soykırımı" tanıklarından Almas Hasanova ile Mehmed Nagıyev konuşmacı olarak katılacaklar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir