Eğitim

ATTAR EĞİTİMDE ULUSLARARASILAŞMAYI ANLATTI

GRÜ REKTÖRÜ ATTAR, AZERBAYCAN BÜYÜKELÇİLİĞİNDEKİ TÖRENDE; BÜYÜKELÇİ, YÖK BAŞKANI'NDAN SONRA KONUŞMA YAPARAK, GİRESUN ÜNİVERSİTESİ'NİN ULUSLARARASILAŞMADAKİ BAŞARISINI ANLATTI 

0e698365ad

Türkiye'deki üniversitelerde eğitimini tamamlayıp bu yıl mezun olan 400 Azerbaycanlı öğrenci için Azerbaycan Büyükelçiliği'nde bir tören düzenlendi.

 

 

 

 


a8b14ed91c

Törene; Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faik Bagirov, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Azerbaycan-Türkiye Dostluk Grubu üyesi Milletvekili Sinan Oğan, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam ve bazı üniversitelerden rektörle milletvekilleri,  bürokratlar, ile davetliler katıldı.2ae0b64211

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, törende  yaptığı konuşmasında; Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin özellikle eğitim sahasında en üst seviyede olduğunu belirterek, eğitimlerini Türkiye’de tamamlayan genç mezunları tebrik etti.

Törendeki bir konuşma yapan GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar da konuşmasında; Kendisinin de Azerbaycan Türk’ü olduğuna vurgu yaptı.  Türkiye’nin eğitim sahasında kat ettiği büyük gelişmeleri Türk dünyasından öğrenci ve öğretim elemanlarına aktardığına belirtti. Aygün Attar, şunları söyledi: “Bunun en güzel örneğini bugün buradan ikinci kez diplomalarını alarak uğurladığımız 400 Azeri öğrencimizle görüyoruz. Türkiye’nin eğitimdeki yeni hedefi artık; Uluslararası öğrencileri Türkiye’ye çekerek Eğitimde Uluslararasılaşma ve kabul görmektir. Ve bunda da hızlı bir başarı söz konusudur.

Giresun Üniversitesi olarak bu yıl TÖMER programı ve Uluslararası öğrenci kontenjanlarımızla 80 Uluslar arası öğrencimizi Giresun’a getirdik. Yeni dönemde YÖK tarafından Üniversitemize yaklaşık 2 bin Uluslar arası öğrenci kontenjanı açılmıştır. Bu başarının en güzel göstergesidir. Mezun olan öğrencilerimizi kutlarken, hayatlarının bundan sonraki dönemlerinde de Türkiye’de aldıkları eğitimin hakkını en iyi şekilde vereceklerine ve ülkemizi tanıtacaklarına inanıyor ve başarılarının devamını diliyorum”

2012-2013 yılında Türkiye’de bulunan değişik Üniversitelerde eğitimlerini tamamlayan 400 Azeri öğrenci ikinci diplomalarını düzenlenen törenle Büyükelçilik yetkililerinden ve törene katılan konukların ellerinden aldılar.

118265320c

Rektör Attar, tören öncesinde YÖK başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ile özel bir görüşme yaptı.  Attar, ayrıca TRT AVAZ televizyonuna da konuşarak Üniversitemiz ve çalışmaları hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

557e241423

Tören sonunda Büyükelçi ve protokol mezuniyet için hazırlanan pastayı kesti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir