logo

reklam

ATTIĞINI VURAN AYŞE ÖZGAN GURURUMUZ OLDU

37 yaşındaki bedensel engelli Giresunlu Aysel Özgan, gurur kaynağımız oldu. Özgan gelecek yıl Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak Paralimpik Yaz Oyunları'nda Türkiye'yi ay-yıldızlı formayla temsil edecek. 

 

 

564b47fe0f25444040534cba

 

1978 yılında Giresun'da doğan Özgan, 12 yaşına geldiğinde sağlık sorunları nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kaldı.
Omurilikte kemik açılması teşhisiyle boynundan iki kez ameliyat edilen Özgan'ın göğsünden aşağısı, bu operasyonlardan ikincisinde yaşanan sorunlar yüzünden felç oldu. Yürüyemeyen, sağ kolunu istediği gibi kullanamayan Özgan, başta zorlansa da ailesinin desteğiyle bu duruma alıştı.Özgan, Giresun'da bir kamu kuruluşunda memurluk yaparken 2004'te bu kentte düzenlenen Havalı Silahlar Türkiye Şampiyonası müsabakalarını izlemeye gitti. Arkadaşlarının ısrarıyla "yarışmada bir de kadın sporcu olsun" düşüncesiyle müracaat edip hemen lisansı çıkarılan Özgan, daha önce eline ateşli silah almamasına rağmen başarılı oldu.

Seçmelere çağrılan Özgan, katıldığı ilk müsabakadan bir yıl sonra Bedensel EngellilerAtıcılık Milli Takımı'na davet edildi ve bu sporda başarı merdivenlerini tırmandığı yolculuğu başladı.
Çalışmalarını Yıldırım Belediyespor Kulübü bünyesinde sürdüren Aysel Özgan, eğitmenlerinin destekleriyle kendini birdenbire milli takımda bulduğunu söyledi. Özgan, "2008 Pekin ve 2012 Londra Paralimpik Oyunları'na katıldım. Uluslararası Paralimpik Komitesi'nin ABD'nin Houston kentinde düzenlediği Atıcılık Dünya Kupası müsabakalarında ana tabancada ikinci oldum. 50 metrede de kadınlar arasında ikinci olarak 2016 Rio Paralimpik Oyunları kotasını aldım. Olimpiyatlara üçüncü kez katılmaya hak kazandım" ifadelerini kullandı.

Milli sporcu, iyi hazırlanması halinde Rio'dan madalyayla döneceğine inandığını dile getirdi.

Özgan, şöyle konuştu:"Beni bu duruma getiren engelim oldu. Hayata aslında hiç küsmedim. Hep 'Hayatta benim bu duruma gelmemin bir nedeni var ki öyle oldum' diye düşündüm. Sonunda da zaten hiç hayal edemediğim yerlere geldim. İşim var, sporum var. Ailem, arkadaşlarım, herkes yanımda. Benim gibi bu durumda olanlara bir mesajım var; kendilerine güvensinler, asla umutsuzluğa düşmesinler. Hiçbir iş yapamıyorlarsa bir spor dalına girsinler. Okusunlar, eğitim görsünler, spor yapsınlar."

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?