EğitimUlusal

ATTAR’IN NEVRUZ MESAJI…

 

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Aygün Attar, bugün kutlanan Nevruz Bayramı nedeniyle, "Yenigününüz Kutlu Olsun, Gün Işığınız Parlak Olsun" dileği ile bir mesaj yayımladı. Attar mesajında,Nevruzun anlamına ve önemine dikkat çekerek   birlik  ve beeaberlik çağrısı yaptı. 

Aygün Attar, Nevruz mesajında şunları söyledi: İnsan topluluklarını millet yapan temel olgunun; onların gelenekleri, manevi değerleri, örf ve adetleri olduğu bilinen bir tespittir. Türk dünyasının en temel kültür miraslarının başında gelen Nevruz; atalarımızdan, dedelerimizden gördüğümüz bizim de çocukluğumuzda yaşadığımız ve bundan sonraki kuşaklar için yaşatacağımız çok zengin bir kültür hazinemizdir.

Pişirilen özel yemekleri, yapılan eğlenceleri, demir dövme, şiir söyleme gibi gelenekleri ile çok zengin bir sosyal şölen olan Nevruz; bu özellikleri bakımından da insanlığın önemli bir kültür mirasıdır.  Orta Asya’dan Anadolu’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya geniş bir coğrafyada baharın gelişini, tabiatın yeniden canlanışını simgeleyen  Nevruz Bayramı; büyük bir paylaşımın, insanlığın ortak sevincinin adıdır.

Bizleri bir araya getiren, birlikte yaşama arzumuzu kuvvetlendiren değerler manzumesinin güzel bir sembolü olan Nevruz Bayramı’mızı kutluyor; Nevruz  coşkusu ve bereketini milletimizle birlikte, tüm insanlıkla paylaşıyoruz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir