Kültür - Sanat

ATTAR’DAN İNECE KÖYÜ PROJESİNE DESTEK

Giresun Ekolojik Köy Turizmi (Ekoturizm) Projesi köylerinden Bulancak İnece Köyü Halk Oyunları Ekibi Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette; Üniversite Öğr. Gör. ve “Yolcu Yolunda Gerek” programının sunucusu Kamil Patan, İnece Köyü Tarımsal Kalkınma Koop. Başkanı Zafer Akkaya, İnece köyü halk oyunları ekibi ekip başı Durmuş Karakaya ve ekip üyeleri bulundular.

Attar, yaptığı konuşmada, “Giresun keşfedilmesi ve tanıtılması gereken çok fazla değeri olan bir il. Tarih, kültür ve folkloru çok zengin. Ancak bunun çoğumuz farkında bile değiliz. Bu değerlerin ortaya çıkarılması gerekiyor”dedi.

Ekibin bir TV kanalındaki programdaki gösterisini beğendiğini ifade eden GRÜ Rektörü, şunları söyledi:“. Geçmişten gelen ve dedelerinizin oynadığı bu oyunları, gerek kıyafetleriyle ve gerekse en doğal ve otantik haliyle günümüze taşımışsınız. Sizleri tebrik ediyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Üniversite olarak bölgenin; tarihini, kültürünü, her şeyini araştırmak, ortaya çıkarmak ve yaşatmak için bir merkez kurduk. Sizlerin bu çalışmasını da bu merkezimizle ve Devlet Konservatuvarımızla birlikte değerlendirmek ve destek vermek isteriz. En kısa zamanda konservatuvarla birlikte sizin de yer alacağınız bir konser düzenleyip sergilemek isteriz. Konservatuvarımız aracılığı ile de sizlere her türlü desteği veririz”

Heyet üyeleri, üniversiteyle birlikte çalışmaktan mutlu olacaklarını ifade ederek teşekkür ettiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir