EğitimGiresun

REKTÖR’DEN ‘DİLİMİZİ KORUYALIM’ ÇAĞRISI

Dil Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, “Milletimizin ortak hafızasını, duygu ve düşünce dünyasını yansıtan dilimiz; aynı zamanda milli kimliğimizin de temelini oluşturur” dedi. Türkçe'nin en köklü dillerden birisi olduğunu vurgulayan Attar, yayınladığı basın açıklamasında şunlara yer verdi; “Bugün dünya üzerinde konuşulan en zengin, en köklü diller arasında ilk sıralarda yer alan Türkçemiz; konuşulduğu coğrafyanın büyüklüğü ve kullanıcılarının sayısı bakımından da dünyanın en önemli dillerindendir.
Dilimizi daha da geliştirerek muhafaza etmek, millet olarak geleceğimizi teminat altına almak anlamına gelir. Zira dil; bir topluluğu millet yapan en büyük değerlerden birisidir. Bir milletin ortak kültür değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılmasında en önemli vasıta dil olduğundan; dildeki bozulmaların o toplumun mevcut yapısındaki kültür erozyonunu hızlandırarak, milletin çözülmesine ve nihayetinde dağılmasına sebep olacağı muhakkaktır.  Bu nedenle, birlik ve beraberliğimizi, milli karakter ve kimliğimizi en iyi şekilde yansıtan dilimizin; yabancı kültürlerin kuşatması ve yozlaşma tehditlerinden korunması başta eğitim kurumlarımız olmak üzere, hepimizin en önemli sorumluluklarından birisidir. Bu büyük sorumluluğun farkına vararak; Türkçe’ye sahip çıkmak, onu doğru biçimde kullanmak, yeni nesilleri dil bilincine sahip kuşaklar olarak yetiştirmek bilim ve sanat adamları, aydınlar ve eğitimcilerin olduğu kadar, tek tek hepimizin görevidir. Ancak, bu hassasiyet ve sorumluluk duygusuyla, atalarımızdan bizlere kalan en kutsal miras olan dilimizi; zenginleştirip, geliştirerek nesilden nesile aktarmamız mümkün olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; dil bağımsızlığını, siyasal ve ulusal bağımsızlığın ayrılmaz bir parçası olarak gören Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında 26 Eylül 1932 yılında toplanan Birinci Dil Kurultayı’nın 82. yıl dönümünde milletimizin Dil Bayramı’nı kutlar, saygılar sunarım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir