GenelGiresun

ATTAR’A AZERBAYCAN DEVLET ÜSTÜN HİZMET MADALYASI

 

 

 

 

13336291_10206116498500436_428764221_n

 

 

 

Önceki gün sona eren Dünya 4.Azerbaycanlılar Kurultayında, Giresun Üniversitesi eski rektörü ve halen Tarih Bölümü Başkanlığı görevini yürüten Prof.Dr.Aygün Attar'a Devlet Üstün Hizmet Madalyası verildi

DEVLET BAŞKANI ALİYEV'LE BİRLİKTE AYNI KONSEYDE…

öçlç

Aygün Attar,kurultayda aynı zamanda, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev Başkanlığınındaki Dünya Azerbaycanlılar Koordinasyon Konseyi üyeliğine de  seçildi.

Eski Rektör bu konseyde önemli isimlerle birlikte çalışmalar yürütecek.

14650254894371918735_1000x669

Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in başkanlığında toplanan Dünya 4.Azerbaycanlılar Kurultayı, kapanış oturumu ve sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erdi Kurultaya, Devlet Başkanı Aliyev’le birlikte; meclis başkanı, bakanlar ve  Türkiye başta olmak üzere dünyanın 49 ülkesinde yaşayan, Azerbaycanlı siyasetçi, bilim adamı, dernek başkanları, yazarlar, şairler ve kanaat önderleri olmak üzere 500 kişi katıldı.

IMG_1663

 ATTAR, AZERBAYCAN’IN DIŞ POLİTİKASI VE DİASPORASINI BELİRLEYECEK KONSEYE SEÇİLDİ

Giresun Üniversitesi eski Rektörü Tarih Bölümü Başkanı Prof.Dr. Aygün Attar da Azerbaycan doğumlu Türkiye Cumhuriyeti bilim insanı olarak  kurultaya katılan özel davetliler arasında yer aldı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından özel ilgi gösterilen Attar, kurultayda önemli oturumlardan birisine de moderatörlük yaptı. 

Önceki gün sona eren kurultay sonuç bildirgesinde, Almanya’nın Türkiye’ye yönelik asılsız Ermeni soykırım iddiaları ile ilgili aldığı kararın kabul edilemez olduğu vurgulanarak kınandı.

Dünya Azerbaycanlıları Koordinasyon Konseyine oy birliği ile Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Başkan seçilirken, konseyin 109 kişiden oluşan yapısı içinde Aygün Attar da yer aldı.

Konsey, Azerbaycan’ın dış politikasına yön verecek politikalar oluşturacak ve diaspora faalieyetlerine katkı sunacak..evqb

ATTAR’A DEVLET ÜSTÜN HİZMET MADALYASI (VETENE XİDMET ORDENİ) VERİLDİ

Kurultayda programı içinde madalya töreni de yapıldı. Gülistan Sarayındaki törende Aygün Attar’a, bugüne kadar sadece özel kişilere verilen Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve beraatı verildi.   Attar’ın madalya ve beratı Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in adına Cumhurbaşkanı Genel sekreteri Ramiz Mehtiyev tarafından takdim edildi.

DGJJ

Törende okunan gerekçede, Aygün Attar’ın; Azerbaycan Cumhuriyeti’ne, Azerbaycancılık düşüncesinin hayata geçirilmesine katkıda bulunduğu, dünya Azerbaycanlılarının dayanışmasına, diasporanın gelişmesine,halklar arasında dostluğun güçlendirilmesi ve Azerbaycan Cumhuriyeti ile diğer devletler arasında siyasi, ekonomik, bilimsel ve kültürel ilişkilerin kurulmasında ve geliştirilmesinde özel hizmetleri olduğu vurgulandı.

Aygün Attar’ın madalya ile taltif edilmesi, başta Azerbaycan basın-yayın kuruluşları olmak üzere pek çok TV kanalı ve gazetede geniş biçimde haber olarak yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir