logo

reklam

ATTAR, MEZUNU OLDUĞU ÜNİVERSİTEDE KONUŞTU

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi(BDÜ)’nin 95. kuruluş yıldönümü kutlama törenleri sona erdi. Kutlama etkinliklerine bu üniversitenin 1986 yılındaki mezunlarından olan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar da katıldı.

Azerbaycan’ın Milli lideri Haydar Aliyev'in anıt mezarı başında başlayan kutlama törenleri  daha sonra üniversitenin büyük salonunda sürdürüldü . Konuşmalar, marşlar ve çeşitli seronomilerin ardından  üniversitenin  kısa tanıtım filmi gösterildi.

Ardından program, BDU Rektörü ve Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Abel Maharramov’un konuşmasıyla sürdü. Aliyev'in“Bakü Devlet Üniversitesi Azerbaycan Halkının Milli Servetidir” sözleriyle konuşmasına başlayan Maharramov, üniversitenin tarihsel gelişimi ve bugünü ile ilgili bilgiler verdi. Muharramov, 1 Eylül 1919’de kurulan üniversitenin bugün;17 fakülte , 127 bölüm , modern teknik cihazlarla 2 araştırma enstitüsü ile Azerbaycan , Rus ve İngiliz dillerinde eğitim verdiklerini, kadrolarında 4 bine yakın personel , 11’i milletvekili olan 2 bine yakın profesör öğretmen bulunduğunu söyledi.  

Törenin protokol konuşmaları bölümünde Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar da konuştu. Attar, konuşmasında “Azerbaycan’ın en köklü üniversitelerinden olan Bakü Devlet Üniversitesi’nin, bilim ve eğitimin gelişimine katkı ve hizmetleri çok değerlidir. Bir bilim yuvasının böyle köklü bir süreçte yol alması hepimiz için gurur kaynağıdır. BDU’nun 95. kuruluş yıldönümünü kutluyor, çok daha uzun yıllar üstün başarılarla yoluna devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

Tören kuruluş yıldönümü hediyeleri ve plaketlerin takdimleriyle sona erdi.

rekk2

BDÜ’nün 95.Yıl kutlama törenlerine, devlet ve hükümet yetkilileri Milli Meclis üyeleri, Azerbaycan’da temsilcilikleri bulunan ülkelerin diplomatların yanı sıra; Moskova Devlet Üniversitesi,Tahran Üniversitesi, Arnavutluk'un Tiran Teknik Üniversitesi,Tiflis Devlet Üniversitesi, Dağıstan Devlet Üniversitesi gibi dünyanın çeşitli üniversitelerinden Rektörler, Karadeniz Üniversiteler Ağı'nın Genel Sekreteri , Konstanta Üniversitesi Profesörü Eden Mamut , Ardahan Üniversitesi Rektörü , Kafkasya Üniversiteleri Ağı'nın Başkanı  Prof.Dr. Ramazan Korkmaz , Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Başkanı Akif Alizade  gibi isimler de katıldı.

Giresun Üniversitesi 2012 yılında Bakü Devlet Üniversitesi ile iki üniversite arasında öğrenci, araştırmacı ve doktorların karşılıklı transferi, profesör ve öğretmen gruplarının tecrübe paylaşımı gibi çeşitli konuları içeren işbirliği protokolü imzalamıştı.  

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?