logo

reklam

Attar ne yaptı?

Aygün Attar Kimdir?

Önce öz geçmişine bakalım.

Azerbaycan’da doğdu.1986 senesinde Bakü Devlet Üniversitesi'ni bitirdi. 1994 yılında doçent, 2003 yılında profesör kadrosuna atandı. Prof. Dr. Attar, çeşitli akademik görevlerin ardından, 2007 yılında göreve başladığı Giresun Üniversitesi'nde 2010 yılına kadar Rektör yardımcılığı yaptı. Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığı görevini de yürütmüş olan Attar 28 Mart 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Giresun Üniversitesi Rektörlüğü'ne atandı.

Türkiye ve Jeopolitik, Türk-Ermeni İlişkileri, Yakın dönem Orta Asya Tarihi, Transkafkasya Tarihi, Genel Türk Tarihi, Rusya Tarihi, Yakın dönem Orta Doğu Tarihi ve Dış Türkler konularında uzmanlaşmıştır.

Aygün Attar, Rusça, İngilizce ve Farsça dillerini iyi derecede bilmektedir. Attar evli ve üç çocuk annesidir.

Bu özgeçmişin yanı sıra şunları da ilave edebiliriz;

2012 yılında 17 bin 297 öğrencisi olan Giresun Üniversitesinde öğrenci sayısını 2015 yılında  (3 yıl gibi kısa bir sürede) 28 bin 356 ya çıkardı.

Gerek Dekanlığı döneminde,  gerekse Rektörlüğü döneminde, Giresun’daki sivil toplum kuruluşları ile İldeki ve ilçedeki yöneticilerle, Basın ile, Siyasilerin çoğu ile hep iyi diyaloglar içinde bulundu.

*       *         *

Giresun’un tüm ilçelerdeki tüm belediye başkanları, Attar’ın ilçelerdeki yüksek okul konusundaki tutarlı davranışından son derece memnunlar.

Ben bunu çok iyi biliyorum.

Ayrıca dediğim gibi, ildeki sivil toplum kuruluşları da Attar’ın uygulamalarından son derece memnunlar.

Ayrıca, Prof. Dr. Aygün Attar Siyasi parti temsilcilerinin hemen hemen hepsi ile son derece uyum içerisindedir.

*         *          *

Sonuçta insanız, elbette ki herkes herkesi sevecek diye bir kaide yok.

Ancak ilimizin bu çalışkan insanına hak ettiği değeri vermemiz gerekmektedir.

Attar’ın Giresun Üniversitesi Rektörlüğüne atandıktan buyana AK Parti Giresun Milletvekili Nurettin Canikli her fırsatta Attar ile ilgili olumsuz eleştirilerde bulundu.

Geçtiğimiz 1 Kasım seçimlerinin hemen akabinde konuşan Canikli,  yine isim vermeden üniversite yönetiminin iyi olmadığını ve değişeceği şeklinde söylemlerde bulundu.

Canikli bunları derken yanında bulunana Ak Partili Belediye Başkanları, İlçe Başkanlarının Attar’dan bir şikâyetlerinin olmadığını,  ancak bunu dile getiremediklerine eminim.

Kral çıplak misali

Ben onların yerinde olsaydım, “Sayın Canikli siz böyle söylediniz, ama ben bugüne kadar Attar’ın hiçbir olumsuzluğunu görmedim.” derdim.

Bunu 10 kişi dese, beklide Canikli’nin’de düşüncesi değişecektir.

Demek ki, Canikli, “ Süt sihaytır arkadaşlar” dese yenindekilerden hiç birinden bir ses çıkmayacak.  

  *          *          *

Ordu’nun nüfusu 7 yüz bin civarında,  üniversitedeki öğrenci sayısı 17 bin civarında

Giresun’un nüfusu 5 yüz bin civarında üniversitedeki öğrenci sayısı ise 28 bin civarında

Nüfusa oranlarsak Orduya göre Giresun üniversitesinde öğrenci sayısının 15 bin civarında olmadı gerekir.

Şimdi soruyorum size “Attar ne yaptı?

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...