logo

reklam

ATATÜRK’ÜN GİRESUN’A GELİŞİNİN YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADIK

Mustafa Kemal Atatürk’e Gazi ve Mareşal Unvanının verilmesi; Gaziler Günü ve Atatürk’ün Giresun’a gelişinin 91. yıl dönümü Atatürk Meydanında, Giresun Limanı’nda ve Millet Bahçesi’nde düzenlenen törenlerle kutlandı.

 

 

 

DSC_0021

 

Törenler, Atatürk Meydanındaki Atatürk Anıtı’na çelenkleri sunulması saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.Gazi Fahrettin Aksoy’un konuşmasının ardından, okulların bayrak ve flamaları önderliğinde protokol ve öğrenciler liman sahasına yürüdü.

DSC_0031 Törende konuşan Belediye Başkanı Kerim Aksu; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Giresun’a gelişinin 91. yıldönümünü ve Gaziler Gününü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek “Türkiye Cumhuriyetini içten ve dıştan gelecek tüm tehditlere rağmen daima koruyacak ve sonsuza kadar yaşatacağız.Şehitlerimiz ve gazilerimizin gösterdiği kahramanca mücadeleleri sonucunda ve Türk Milletinin tarihte az rastlanan azmi ile birlikte armağan edilen yüce değerleri kanımızla, canımızla koruma sorumluluğunun bilincindeyiz. 19 Eylül 1924 tarihinde sizi karşılayan dedelerin torunları olarak aynı heyecan ve coşkuyla manevi hatıranız önünde saygıyla eğiliyorum. Kurtuluş savaşı mücadelesinde sizin önderliğinizde savaşa katılan şehitlerimiz rahmetle anıyoruz, gazilerimize de acil şifalar diliyoruz.” diye konuştu.

DSC_0037

Atatürk’ün denizden Giresun’a gelişini canlandıran Türk Bayrağının bir tekne ile limana intikal eden 2 gazi tarafından Vali Hasan Karahan’a teslim edildi.   Karahan’da gazilerden aldığı Türk Bayrağı’nı öperek izcilere teslim etti.DSC_0050Ardından kortej eşliğinde Gazi Caddesi üzerinden Millet Bahçesine hareket etti. Burada Atatürk’e hitaben 91 yıl önce Necdet Otaman tarafından okunan metin ve Atatürk’ün cevabı okundu. Şeref defterinin imzalanmasıyla süren tören gaziler ve şehit aileleriyle düzenlenen yemekle sona erdi.

DSC_0069Törene, Vali Hasan Karahan, CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu ve MHP Milletvekili Dr. Orhan Erzurum, Jandarma Garnizon ve Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Belediye Başkanı Kerim Aksu,Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mahir Kadakal,  Vali Yardımcıları Yüksel Çelik, Barış Demirtaş ve Cahit Karatepe, İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, İl Genel Meclis Başkanı A.Mürşit Gürel, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Sinan Kitapçı, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı İbrahim Dizdar, daire amirleri, sivil toplum Kuruluşlarının temsilcileri, şehit yakınları, gaziler,okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. DSC_0081

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?