GiresunManşet Üstü

ATATÜRK’Ü ANDIK…

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 76. yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi Giresun’da da törenlerle anıldı. 

 

 

 

2014-1139-2

Hükümet Konağı önünde düzenlenen tören . Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı Ardından saat 09.05 ‘te sirenlerin çalınması ile devam eden tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesiyle sona erdi.

10379009_10152761571253956_6955034387338562660_n

Tören daha sonra Giresun Belediyesi Vahit Sütlaş Tiyatro Salonu’nda devam etti.  

Hamdi Bozbağ  Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Sedat Özdemir  yaptığı açılış konuşmasında, Atatürk’ün bir komutan olarak milletimizle birlikte istiklal mücadelesini zafere ulaştırırken, eşsiz bir devlet adamı ve lider olarak da, ülke ve dünya şartları istikametinde modernleşme ve dönüşüm hamlelerini cesaretle gerçekleştirdiğini söyledi. Özdemir, “O'nun bu hamleleri, Cumhuriyet aracılığıyla Türkiye'de yaşayan herkesi eşit haklara sahip kılarken, ortak paydada buluşturup , bir arada yaşama idealini daima canlı tutmuştur. O'nun, Yüce Türk milletinin mutluluğu ve refahı için hayata geçirdiği inkılâp ve reformları, milletimizi uygar dünyayla buluşturduğu gibi, birçok devlet tarafından da örnek alınmıştır. O, ileri görüşlülüğü, barışçı kimliği, dünya gerçeklerini iyi bilmesi ve insani değerlere verdiği önem sayesinde, dünyanın saygın liderlerinden biri haline gelmiştir. Çağdaş uygarlık seviyesini bizlere hedef gösteren Atatürk, sürekli dinamizm içinde olan, modernleşme gayretlerini kesintisiz sürdürürken, her bakımdan güçlü, demokratik, çağdaş ve müreffeh bir Türkiye idealini ortaya koymuştur. Bugün demokraside geldiğimiz aşamanın arkasında da yine o büyük insanın "Cumhuriyet erdemdir" diyerek her biri erdemli insanlardan oluşmuş Buradaki törende ilk olarak Jandarma Yüzbaşı Mete Demircan, konuştu bir modern toplum olarak Türkiye'yi hayal etmesi vardır.” dedi.2014-1139-8Ardından Jandarma Yüzbaşı Mete Demircan, “Atatürk” konulu slaytlı sunum yaparak Atatürk’ün hayatından kesitler sundu. Şiirlerle devam eden program Atatürk konulu oratoryo ile son buldu. Oratoryo izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı. Vali Karahan ve diğer protokol üyeleri oratoryoyu icra eden öğrenci ve öğretmenleri kutladı

8a9ccbe053

Törene; Vali Hasan Karahan, Milletvekili Selahattin Karaahmet, Jandarma Garnizon ve Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Belediye Başkanı Kerim Aksu, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Baro Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu, Vali Yardımcıları Bekir Ergök, Yüksel Çelik, Barış Demirtaş,Cahit Karatepe,  İl Jandarma Komutanı J. Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş yetkilileri, daire müdürleri, jandarma ve emniyet mensupları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir