Giresun

ALİ KARA: “İFLASLAR PEŞPEŞE GELİYOR, DESTEK ŞART”

Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, COVİD-19 önlemleri kapsamında kapatılan işyerlerinin iflasın eşiğine geldiğini belirterek, destek çağrısı yaptı. Kara, ”Esnaf kirasını, vergisini, sigorta primini, çekini, senedini, yanında çalışan işçi ücretini ödeyemez çoluğunun çocuğunun geçimini temin edemez duruma düştü. Bu süreçte kapanan işyerleri ve iflaslar peş peşe gelmeye başladı.” dedi

“SADECE ESNAFTAN FEDEKARLIK BEKLENİYOR” 
Şimdiye kadar verilenlere teşekkür eden ancak bunların derde çare olmayacağını ifade eden Kara, şunları söyledi: “Şimdi ise ülkemiz covit 19 salgınının ikinci dalgasının etkisi altına girerken önceki akşam açıklanan yeni tedbirlerle birlikte esnaf ve sanatkârlara herhangi bir sektörel destek olmadan alınan kısıtlama kararları ile kafe, restoran, yeme içme mekânları sadece paket servis yapacak, kahvehaneler dahil bazı işyerlerimiz kapatılmıştır. Beraberinde sokağa çıkma kısıtlamaları da esnafı çok olumsuz etkileyecektir. Ülkemizin bu salgından kurtulabilmesi için her kesimin ortak sorumluluk alması zorunludur. Bu fedakârlığın sadece esnaf ve sanatkârlardan beklenmemesi gerekir, kanaatindeyiz”.
“Bu süreçte birinci önceliğimiz tabi ki sağlık ama işletmelerinde ayakta kalmalarını sağlamamız gerekiyor” diyen Ali Kara, taleplerini şu cümlelerle sıraladı: “Pandemi sürecinde yaşadığımız zorluklar derinleşerek büyümektedir. İlkbaharda kapatılan bu işyerleri şimdi yeniden kapatılırken ek destekler verilmezse esnaf ve sanatkârların işyerleri önümüzdeki yıllarda ekonomik durumlarını toparlamaları imkânsız hale gelecektir. Salgınla mücadele için açıklanan tedbirler kapsamında işyerleri kapatılan çalışma süreleri kısıtlanan ve bu süreçten etkilenen esnaflarımıza kira desteği, kredi ötelemesi ve nakit desteği acil olarak sağlanmalı uzun vadeye dayalı 48 veya 60 ay süreli insanlarımızın işini görebileceği 100 bin 200 bin lira gibi işyerlerinin büyüklüğüne göre acil kredi temin edilmesi ve akabinde telafi edici desteklerin düzenlenmesi ancak esnaf ve sanatkârlarımıza nefes aldıracaktır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir