GiresunManşet ÜstüUlusal

AKSU’NUN CANİKLİ’YE ÖVGÜLERİ SÜRÜYOR

Kocaeli Giresun Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği ve Giresun’un Geleceği Paneli’nde konuşan Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun'un hemşerilerle bütünleşip, güç birliği yapması gerektiğini vurguladı.
 Kocaeli sınırları içerisinde bulunan Giresunlularla ilk kez bir araya geldiğini belirten Aksu, bu buluşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
  Başkan Kerim Aksu, kendisinin de bir gurbetçi çocuğu olduğunu, ailesinin Almanya'da yaşadığını ifade ederek ; "Bu bakımdan sizin memleketimizle, Giresun’la ilgili duygularınızı ve memleketimize gurbetten bakışınızı çok iyi anlıyorum. Sizlerin özlemleri, beklentileri bizim için çok önemlidir " dedi.
 Giresun'un çok göç veren bir şehir olduğunu hatırlatan  Aksu şöyle devam etti:” Giresun'un 430 bin il nüfusu var.2 milyona yakın insanımız  gurbette yaşamaktadır. Giresun’un gelişimi, büyümesi ve ekonomik alanda gelişmesi açısından Giresun Üniversitesi büyük önem taşımaktadır. Üniversiteye gelen öğrencilerin barınması, başta olmak üzere sorunlarını çözmeliyiz. Belediye olarak ev bulunması, eşya temini konularında bir büro açtık. Üniversite öğrencilerine ücretsiz çamasırhane hizmeti veriyoruz. Hava alanının açılmasından sonra demiryolu ulaşım ağına ilimiz mutlaka dahil edilmelidir. “
Giresun Kalesi ile ilgili yapılan çalışmalardan da söz eden Aksu, Kale'de restorasyon çalışmalarının yürütüldüğünü ve Kale'nin Turizm Bakanlığına kiraya verildiğini, 2017'de kira süresinin dolacağını söyledi.  Başkan Aksu konuşmasını şöyle sürdürdü:  “ Belediye Başkanlığım döneminde Karadeniz Turizm Ağı’nı kurduk., Zamana Yolculuk Projesini geçekleştirdik.Sosyal ve kültürel çalışmalarla önemli aktivasyonlara imza attık. Engellilerimizin rahatça yaşayabileceği bir şehir oluşturduğumuza inanıyorum. Giresun Atatürk Meydanı şehrin vitrini oldu. Alpaslan ve Gazi Caddelerini trafiğe kapattık. Giresun modern bir şehir oldu. Projelerimiz başka şehirler tarafından örnek alınıyor. 25 Kasım tarihinde Avrupa Birliği(AB) Bölgeler Komitesi Toplantısı’nı Giresun’da yaptık. Gaziantep, Antalya ve Erzurum’un talip olduğu toplantı Belediyemizin ev sahipliğinde yapıldı. Giresun  sadece bir bölge kenti değil bir dünya kenti olmuştur.”

TOKİ'YE ELEŞTİRİ 
 Göreve ilk başladığında Giresun Belediyesi'ne öncelikle bir proje ofisi kurduğunu, Japon'lardan hibe aldıklarını, daha fazla çocuk parkını hayata geçirdiklerini ve daha fazla altyapıya önem verdiklerini söyleyen Aksu, 300 kilometre altyapı yatırımı yaptıklarını anlattı. Başkan Aksu, kentsel dönüşüm konusunda Fevzi Çakmak Mahallesi’nde TOKİ ile Proje geliştirdiklerini, ancak TOKİ'nin her nedense Trabzon'a  850 Liralık bir fiyatı verirken Giresun'a 85 Lira fiyat biçtiğini belirterek eleştirilerde bulundu. 
Giresun'a uygulamayı düşündükleri projenin örnek proje seçildiğini ve Gaziantep'te uygulandığını dile getiren Aksu; “Gaziantep'e bu projenin uygulanması için izin verdik. Bir şart ileri sürdük. Giresun Evleri adını vermelerini istedik. TOKİ Gaziantep Büyükşehir’de Giresun Evleri ismiyle projeyi yaptı. TOKİ Trabzon’da 850 Lira uygularken, Giresun’da 85 Lira fiyat uygulamak istedi. Muhalefet belediyelerine iyi gözle bakılmıyor. Biz tüm imkanları zorlayarak hizmet yapıyoruz. Giresun Halkı arkamızda. Bu bizim en önemli gücümüz ” diye konuştu.
 CANİKLİ'YE SAHİP ÇIKTI VE "BENİM PARTİM GİRESUN DEDİ"
 Konuşmasında Giresun'da çekilen siyasi sıkıntılara da dikkat çekerek iki gün Ankara’da Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'yi ziyaret ettiğini ve yaklaşık 3 saate yakın bir görüşme yaptıklarını ve Giresun'un dertlerini konuştuklarını ifade eden Aksu,Trabzonluların Bakan Canikli’ye yönelik eleştirilerini, “ saygısızlık” olarak değerlendirdi.
Belediye Başkanı Aksu konuşmasının bu bölümünde şu ifadeleri kullandı: " Biz nasıl Ordu'nun ve Trabzon'un Bakanına saygı duyursak, herkes de bizim Bakanımıza saygı duymak zorunda. Canikli,  Giresun'un Bakanı olarak saygıyı hak ediyor.  Eğer Giresun'u seviyorsak ve Giresun'a hizmet ediyorsak siyaseti bir kenara bırakıp Giresun için her kesimin bir araya gelmesi gerekir. Giresunlu Bakana sahip çıkmak her şeyden önce Giresunlu olmanın bir gereğidir.Ben seçimlerde siyaset yaparım. Seçimler bitince Giresun’un Belediye Başkanı olurum. Benim partim Giresun Partisidir. Makamların gelip geçici olduğunu hepimiz bilmeliyiz. Önemli olan gelecek kuşaklara eserler bırakmaktır. Giresun Belediyesi sadece şehirde yaşayan 101 bin hemşerimizin değil, dünya da buluna tüm Giresunluların sorunlarını, görüş ve önerilerini takip etmektedir. ABD’de, Avrupa’da ve Türkiye’nin çeşitli, illerine dağılan hemşerilerimizle ilişkimiz sürmektedir. ”7fp6022x0gk792nx8hq7d2
GİRESUN'UN SORUNLARI TARTIŞILDI
 Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu'nun katıldığı panelde diğer konuşmacılar ise;KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Dalman, TÜBİTAK'tan hemşerimiz Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, Giresun Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Demirci'ydi. Panelistler kendi mesleki alanlarında Giresun analizi ve  fındık konusunda  önemli paylaşımlarda bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir