logo

reklam

AKSU: “HEYKELLER ŞEHRİN KİMLİĞİNİ OLUŞTURUR”

Giresun Belediyesi tarafından projelendirilen ve Başbakanlık Tanıtım Fonu tarafından desteklenen Uluslararası Giresun Taş Heykel Sempozyumu törenle başladı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Kerim Aksu, heykellerin şehrin kimliğini oluşturduğunu söyledi.

Giresun liman sahasında heykeltıraşlar için hazırlanan stantların önünde düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve sempozyum koordinatörü Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan, “ Giresun’da sanata değer veren bir belediye başkanı olması bizleri gururlandırıyor. Heykel kent estetiğinin önemli bir parçasıdır. Yollar, kaldırımlar yüz yıl sonra değişebiliyor. Heykel dediğimiz bu özel sanat objeleri yüz yıllarca, hatta bin yıllarca kalarak kentin yaşayan dili haline gelir. Heykel sempozyumunun en nemli özelliği halkın, yapılan heykelin ortaya çıkmasını izleyebilmesidir. Halk çalışmaları izliyor ve içinde oluyor. Halk sempozyum sonunda ortaya çıkan eserleri sahipleniyor. “

Belediye Başkanı Kerim Aksu, yıllardır düşündüğü heykel sempozyumunu bugün gerçekleştirmekten dolayı mutlu olduğunu belirterek, “ Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteklediği ve belediyemizin katlılarıyla Taş Heykel Sempozyumunu gerçekleştiriyoruz. Başbakanlık yetkililerine teşekkür ediyorum. Heykeller şehirlerin kimliklerini oluşturur. Her heykelin bir anlamı, bir hikâyesi vardır. Giresun halkının bu çalışmalara destek sağlamasını bekliyorum. Gelecekte çocuklarına, torunlarına ‘bu heykelin yapılışında ben de vardım diyebilirler.’ Yurdumuzun çeşitli üniversitelerinden, yurt dışından sempozyuma katılan çok değerli hocalarımıza, sanatçılarımıza, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Başarılı bir çalışma olmasını diliyorum” dedi.

Vali Yardımcısı Yüksel Çelik ise Giresun’da Taş Heykel Sempozyumu düzenlenmesinin memnuniyet verici olduğunu, sempozyum sonunda ortaya çıkacak eserlerin Giresun’da kalmasının önemli bir kazanım olduğunu belirterek, sanatçılara ve organizasyonu yapanlara teşekkür etti. Belediye Başkanı Kerim Aksu, Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, Ticaret Borsası Başkanı Temek Yanıkoğlu, CHP İl Başkanı Sinan Kitapçı, Belediye Başkan Yardımcıları Murat Ersoy, Hasan Hilmi Erzincanlı, Mustafa Saraydemir, Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan, sempozyuma katılan sanatçılar tarafından açılış yapıldı. 16 Kasım’da başlayan Uluslararası Giresun Taş Heykel sempozyumu 6 Aralık tarihinde sona erecek. Sempozyumda Türkiye’den Barış Aydın, Ekrem Yılmaz, Mustafa Bulat, Nihat Sezer Sabahat, Ramazan Tilki , Gürcistan’dan Jhon Gogaberishvili, Valerian Jikia ve Ukrayna’dan Lyudmyla Mysko Malyarenko eserlerini yapacaklar. Sempozyum sonunda yapılan heykeller sergilendikten sonra şehrin muhtelif yerlerine konulacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?